Türkiye Avrupa'nın yükselen ekonomisi

Türkiye Avrupa'nın yükselen ekonomisi


İngiltere'nin AB Bakanı Lidington, "Türk ve İngiliz şirketleri birlikte çalışarak gelecek nesiller için enerji güvenliği ve refah inşa edilebilir" dedi.

 İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) Bakanı David Lidington, Türk ve İngiliz şirketlerinin birlikte çalışarak gelecek nesiller için enerji güvenliği ve refah inşa edilebileceğini belirterek, "İngiltere hükümeti, Avro bölgesindeki durumunun kötü olduğu bir dönemde istikrarlı büyüme sağlayan Türkiye'yi, Avrupa'nın tek yükselen ekonomisi olarak görmektedir" dedi.

İngiltere'nin enerji sektöründe önde gelen kurum ve organizasyonundan uzmanlardan oluşan bir heyetle Ankara'yı ziyaret eden Lidington, İngiltere Ticaret ve Yatırım Kurumu (UKTI) tarafından, nükleer enerji sektöründeki tecrübeleri paylaşmak için Hilton Otel'de düzenlenen "Business is GREAT" nükleer enerji konferansında konuştu.

Türkiye'nin enerji konusunda önemli ölçüde dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Lidington, Türkiye'nin enerji ihtiyacındaki artış oranın küresel ortalamanın üç katı daha fazla olduğunu, bunun da tüm OECD ülkelerininkinden yüksek olduğunu söyledi.

Türkiye'nin enerjiyle ilgili teknoloji ve kaynakları çeşitlendirmeye çalıştığına da değinen Lidington, Türkiye'nin özel sektör enerji yatırımı konusunda 120 milyar dolara ihtiyaç duyacağına işaret etti. Lidington, bu ölçüde bir yatırımın geliştirilmesi konusunda İngiltere'nin ihtiyaç duyulan teknik uzmanlığa sahip olduğunu anlattı.

Sivil nükleer enerji endüstrisi geliştirmek için nelere ihtiyaç duyulduklarını iyi bildiklerini belirten Lidington, sivil nükleer endüstri için gerekli bilim adamı, mühendis ve diğer çalışanların eğitilmesi için İngiliz ve Türk üniversiteleri arasında ilişkinin şimdiden tesis edildiğini ifade etti.

Nükleer tedarik zinciri geliştirilmesi konusundaki deneyimlerini de Türkiye ile paylaştıklarını vurgulayan Lidington, tedarik zincirine katılan şirketleri, uluslararası alanda rekabet edebilmeleri için ihtiyaç duyulan standartlar ve düzenlemeler konusunda da bilgilendirdiklerini dile getirdi.

 

- "Türk ve İngiliz şirketleri birlikte çalışarak gelecek nesiller için enerji güvenliği ve refah inşa edilebilir" 

Nükleer güvenlik konusunda araştırma ve geliştirme programları yürüttüklerine de işaret eden Lidington, hem nükleer reaktörlerin ömürlerinin uzatılması hem de yeni nesil nükleer reaktör teknolojisi geliştirmek konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

İngiltere'nin nükleer enerjiyle ilgili finans, sigorta ve yasal danışmanlık hizmetleri konusunda da öncü olduğunu aktaran Lidington, radyoaktif atıkların yönetilmesi konusunda da ciddi bir uzmanlık birikimlerinin bulunduğuna, bu konuda öncü teknolojiye sahip ülkelerden biri olduklarına dikkati çekti.

İki ülke arasında sivil nükleer sektörde yapılabilecek çok iş olduğunun altını çizen Lidington, "Türk ve İngiliz şirketleri birlikte çalışarak gelecek nesiller için enerji güvenliği ve refah inşa edilebilir" diye konuştu.

Konuşmasında iki ülke ilişkilerine de değinen Lidington, Türkiye'nin İngiltere için değerli ve güvenilir bir dost, uzun soluklu bir stratejik ortak olduğunu dile getirdi.

 

- "İngiltere hükümeti, Türkiye'yi Avrupa'nın yükselen tek ekonomisi olarak görüyor"

Lidington, "İngiltere hükümeti, Avro bölgesindeki durumunun kötü olduğu bir dönemde istikrarlı büyüme sağlayan Türkiye'yi Avrupa'nın tek yükselen ekonomisi olarak görmektedir" ifadesini kullandı.

Son dönemde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştiğini belirten Lidington, Ocak-Kasım 2013'te İngiltere'nin Türkiye'ye ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 9 artış yaşandığını, Türkiye'nin İngiltere'ye ihracatının ise yüzde 5'lik artışla 5,47 milyar pounda ulaştığını dile getirdi.

İngiltere'nin Türkiye'de yatırım yapan en büyük ikinci yatırımcı olduğunu anımsatan Lidington, aralarında Vodafone gibi tanınmış pek çok ünlü şirketin de bulunduğu 2400'ün üzerinde İngiliz şirketinin Türkiye'de faaliyet gösterdiğine işaret etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu