Üçüncü ülkelerde iş yapmak istiyoruz

Üçüncü ülkelerde iş yapmak istiyoruz


Maliye Bakanı Şimşek, "Türkiye'nin müteahhitlik sektörü çok gelişmiş, bu, Katar'ın finansman gücü ile bir araya gelirse bütün dünyada özellikle de bölgemizde birçok altyapı projesine beraber imza atabiliriz" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Biz üçüncü ülkelerde ortak iş yapmak istiyoruz. Türkiye'nin müteahhitlik sektörü çok gelişmiş, bu, Katar'ın finansman gücü ile bir araya gelirse bütün dünyada özellikle de bölgemizde birçok altyapı projesine beraber imza atabiliriz" dedi.

Türkiye-Katar Karma Ekonomik Komisyonu 5. Dönem Toplantısı'nın kapanışı, JW Marriott Otel'de yapıldı. 

Şimşek, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, Katar'ı, Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak ilk Müslüman ülke olması dolayısıyla tebrik etti. Katar'ın başarılarından gurur duyduklarını belirten Şimşek, "Türkiye olarak Dünya Kupası hazırlıkları sürecinde Katar'a her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

Şimşek, iş birliği platformlarının ticaret hacmini artırma potansiyeli olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin 2023 hedeflerini anımsattı.

Türkiye'nin Katar'la özel ilişkileri olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Katar'la Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler mükemmel denilecek düzeydedir. Ancak ticaret ve yatırımlarda katedilecek çok mesafe var" diye konuştu.

Şimşek, Katar'ın başarı hikayesinin petrol ve doğalgazla açıklanamayacağının da altını çizerek, "Katar'ın başarısı doğal kaynakların çok çok ötesinde esas itibariyle iyi yönetimin bir başarısıdır" değerlendirmesinde bulundu.

- "Serbest ticaretten korkmamalı"

Şimşek, Türkiye'nin Orta Doğu ve Körfez bölgesine önem verdiğini vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması (STA) tekrar canlandırılması noktasında Katar'ın değerli katkıları olacaktır. 2009'dan bu yana yavaşlamış süreci tekrar hızlandırma imkanımız olacaktır. İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde sonuçlandırılmış olan Tercihli Ticaret Anlaşmasının tam olarak hayata geçirilememiş olması bizim için üzücüdür. Katar'la da bu konuda işbirliği yapıp, süreci hızlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Genelkurmay Başkanı Akar ABD'ye gitti
Dünya
Obama siyasete dönüyor: Vali mi olacak?

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu