Ombudsman'a inceleme yok

Ombudsman'a inceleme yok


TBMM Başkanlığı, Ömeroğlu hakkındaki iddialarla ilgili inceleme yapmak istedi ancak ilgili yasada hüküm olmadığı için ne yapacağı konusunda bilirkişiye başvurdu.

TBMM Başkanlığı, Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Mehmet Nihat Ömeroğlu hakkındaki iddialarla ilgili inceleme yapamayacak. 

Savcı Zekeriya Öz'ün, "Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen yüksek yargı kökenli iki kişiyle Bursa'da görüştüğü ve bu kişilerin kendisinden yolsuzluk soruşturmasını kapatmasını istedikleri" iddiası ortaya atılmış, bu kişilerden birinin de Ömeroğlu olduğu öne sürülmüştü. 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayasıyla Parlamento Muhabirleri Derneği'ni ziyaretinde, Ömeroğlu hakkında gazetelerde çıkan hususlar olduğunu belirterek, inceleme başlatıldığını bildirmişti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kamu Denetçiliği Kurumu Yasası'nda cezai soruşturmanın nasıl yapılacağı yer almasına karşılık, disiplin soruşturmasıyla ilgili hiçbir hükmün bulunmadığını gören TBMM Başkanlığı, incelemenin nasıl ve kim tarafından yapılacağı konusunda bilirkişiye başvurdu. İstanbul, Ankara ve İzmir'de üç ayrı üniversitenin idare hukuku profesörlerinden alınan görüşte, "İdari inceleme konusunda yasada hüküm olmadığı ve Meclis Başkanlığı'nın Ömeroğlu hakkında idari soruşturma yapamayacağı" ifade edildi. 

Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulurken Avrupa ülkelerindeki modelin esas alındığı ifade edilen görüşte, "Avrupa ülkelerinde de ombudsmanlar hakkında idari soruşturmaya yönelik düzenlemenin ilgili yasalarda yer almadığı, bunun da işin özü itibarıyla doğru bir yaklaşım olduğu" kaydedildi.

TBMM Başkanlığı, "hukuki dayanak" olmaması nedeniyle Ömeroğlu hakkında inceleme yapmayacak. 

 

-"Yasa taslağına koyacağız"

Ömeroğlu, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Meclis Başkanlığı'nın konuyla ilgili yazısının eline geçtiğini belirterek, "Çoğa yetkili olan aza da yetkilidir. Cezai soruşturma yetkisi verilen kurumun idari soruşturma yapmaya da yetkisi olması gerekir. Suç işleyebileceği ihtimali olan Ombudsman'ın disiplin konularını da işleyebileceği doğal olarak ortaya çıkıyor. Ama inceleme için TBMM Başkanlığı'nın karar vermesi gerekir. TBMM Başkanlığı üniversitelerden görüş almış, böyle bir sonuç ortaya çıkmış. Açık düzenleme gerektiğini ifade ediyorlar. Yorum meselesi...Takdir, Meclis Başkanlığı'nındır. Verilen karara saygı duyuyorum" diye konuştu.   

Kendisinin de iki dilekçeyle hakkında inceleme yapılmasını istediğini anlatan Ömeroğlu,  "Çok rahat olduğum için kendim bu işlemin yapılmasını istedim. İddialar hezeyan ve iftiradır. Bunlara gereken yanıtı da verdim" dedi. 

Kamu Denetçiliği Kurumu  Yasası'nda çeşitli konularda değişiklik yapılması gerektiği görüşünü ifade eden Ömeroğlu, hazırlanacak değişiklik taslağına Ombudsman hakkında idari ve disiplin soruşturması açılabilmesini de koyacaklarını söyledi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu