Yılda 2 milyar adet kağıt bardak tüketiyoruz

Yılda 2 milyar adet kağıt bardak tüketiyoruz


Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’de yılda 2 milyar adet kağıt bardak tüketildiğini söyledi.

 Prof. Dr. Levent Kurnaz, yaptığı açıklamada, "1 ton kağıt üretmek için ortalama 10-17 ağaç kesilmesi gerektiği göz önüne alınırsa kağıt bardak için senede 500 bin ağacı, çok değil 3 sene sonra ise Belgrad Ormanı kadar ağacı yok ediyoruz" dedi.

Kamuoyunda plastik ve kağıt bardak kıyaslamasının sıkça yapıldığını dile getiren Kurnaz, "Küresel ısınmanın büyük bir sorun haline geldiği, çevre sorunlarının çığ gibi büyüdüğü günümüzde sınırlı doğal kaynakların bilinçli tüketilmesi önem taşıyor. Bu açıdan bakıldığında sadece ülkemizde yılda 500 bin ağacın kağıt bardak için kesilmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir tablo yaratıyor. Birkaç adım sonrası hesaplandığında ise ortaya daha da korkunç bir tablo çıkıyor. 3 senenin sonunda Belgrad Ormanı kadar ağacı heba ediyoruz. Çevreye yönelik etkileri konusunda plastik bardak, kağıt bardak kıyaslaması kamuoyunda çokça yapılıyor. Bilgi kirliliği ise kafaları karıştırıyor. Kişisel değerlendirmelerin bir adım ötesine geçilip bilimsel verilere ve araştırma sonuçlarına bakıldığında, rakamlar plastik bardakların üretim, kullanım ve geri dönüşüm aşamalarında daha az enerji kullandıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca kağıt bardakların iç yüzeyleri de içine konulan sıvıyı emmeleri için plastikle kaplanıyor. Kağıt bardaklar bu yapılarından dolayı ne kağıt ne de plastik endüstrisi tarafından geri dönüştürülemiyor ve doğrudan atık oluşturuyorlar" diye konuştu.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, plastik bardakların üretiminde kağıt bardaklara oranla daha az enerji kullanıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kullanılan enerji fosil yakıtlarından kazandığımız enerji olduğu için daha az enerji, daha az sera gazı salımı, bu da iklim değişikliğine daha az zararlı katkı anlamına gelir. Ayrıca plastik bardak üretimi için petrol kullanılacağı için bu ek olarak yakılıp atmosfere salınmayan karbondioksit demektir. Kağıt için ağaç kesilir ki, bunun da iklim değişikliğine olan negatif etkisi yadsınamaz.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu