Zaman'ın O Haberine Yalanlama

Zaman'ın O Haberine Yalanlama


Zaman Gazetesi'nin internet sitesinde 'son dakika' olarak yayınladığı 'MİT Emniyet'i bastı' haberi çok geçmeden yalanlandı.

Zaman Gazetesi'nin internet sitesinde 'son dakika' olarak yayınladığı 'MİT Emniyet'i bastı' haberi çok geçmeden yalanlandı. Açıklama yapan Vali Şükrü Kocatepe, MİT mensuplarının ziyareti bile yokken ortaya çıkan bu haberin habercilik açısından etik olmadığını söyledi.

Zaman Gazetesi'nin internet sitesinde "son dakika" olarak muhabir imzasıyla duyurulan "Kahramanmaraş'ta MİT Emniyet'i bastı" haberi valilik tarafından yalanlandı. Bünyamin Köseli imzalı haberde, sabah saatlerinde 4 MİT mensubunun Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şubesini basıp çalışan tüm ekibi zorla dışarı çıkarttığı iddia ediliyordu.

Gerçek dışı haberin ardından Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklamada Zaman Gazetesi'nin haberi yalanlandı.

Vali Şükrü Kocatepe MİT görevlilerinin ziyaretinin bile söz konusu olmadığını ifade ederek şöyle devem etti;

Bugün bir gazetenin internet sayfasında 'Kahramanmaraş'ta Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 4 MİT mensubunun baskın yaparak birimde çalışan tüm ekibi zorla dışarı çıkarmak istedi' şeklinde iddianın olduğu ifadesi var. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Ne MİT mensuplarının emniyete ait bir şube müdürlüğünün ziyareti söz konusu, ne de böyle bir olay söz konusu. Bu haberin kaynağının ne olduğunu bilemiyoruz ama tamamen asılsız ve gerçek dışı bir haberdir. Böyle bir uygulamanın ne hukukta, ne de teamülde yeri vardır.

MİT mensuplarının ziyareti bile yokken bu haber nereden çıktı?

Üzüntümüz şudur ki; bu olayla ilgili olarak böyle bir emare, yani MİT mensuplarının Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ni ziyareti bile söz konusu değildir. Bu nedenle üzüntülerimizi ifade etmek istiyorum.

Habercilik açısından etik mi?

Söz konusu gazeteyi şimdi arıyorum. Böyle bir haberin kaynağının ne olduğunu soruyoruz. Bizden teyit almadan yayınlanmasının doğru ve etik olmadığını habercilikle bağdaşmayan bir durum olduğunu da kendilerine de ifade edeceğiz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu