Tüm dünyada konuşuluyor

Tüm dünyada konuşuluyor


TBMM Başkanı Çiçek, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve özgürlüklerin tüm dünyada konuşulan konular olduğunu belirtti.

 TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Parlamentolararası Birlik (PAB) Parlamenterlerin İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Ann Clwyd ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde konuşan Çiçek, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve özgürlüklerin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada konuşulan konular olduğunu belirtti.

Clwyd de yaptığı konuşmada, gerek tatiller gerek diğer konular için çok sık Türkiye'ye geldiğini söyledi.

"Türkiye'nin AB'ye üye olmasını uman ve destekleyen biriyim. Bunun AB için çok önemli olduğuna inanıyorum" diyen Clwyd, Türkiye ile ilgili duyduğu kaygıları şu şekilde sıraladı: "Davalarda gerekli hukuk sürecinin işletilememesi, bazı temeli belli olmayan tutuklamalar, adil yargılama hakkının ihlali, aşırı gecikmeler, fikir ve ifade özgürlüğünün ihlali, örgütlenme ve gösteri özgürlüğünün ihlali yoluyla parlamenterlerin görevlerinin yerine getirilememesi bizi kaygılandıran konular"

"Çoğu Meclis Başkanı gibi sizin de asıl görevlerinizden biri, milletvekillerini korumak, himaye etmek" diyen Clwyd, Çiçek'e, "Tutuklanan, hapiste olan, çok uzun tutukluluk sürelerine maruz kalan milletvekilleri var. Bunlara getirilen suçlamaların çok büyük oranda daha sonra ortadan kalktığını, düştüğünü görüyoruz. Siz TBMM Başkanı olarak, ne hissediyorsunuz, nasıl bir koruma getirebilirsiniz?" sorusunu yöneltti. 

TBMM Başkanı Çiçek de tutuklu milletvekilleri konusunu, siyaset kurumunun kendisinin ortaya çıkardığını ve bunu çözecek olanın da siyaset kurumunun kendisi olduğunu belirtti.

Cemil Çiçek, 4 siyasi parti ile yeni Anayasa yapmak için 25 ay çalıştıklarını, anlaştıkları 60 madde içerisinde Anayasa'nın 83. ve 14. maddelerinin olmadığını belirterek, bu maddelerin halen varlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu