Kırım Ukrayna'dan ayrılabilir

Kırım Ukrayna'dan ayrılabilir


Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, İnterfaks-Ukrayna haber ajansına yaptığı açıklamada ülkede durumun gerginleşmesi nedeniyle Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılabileceğini kaydetti

Ukrayna’ya bağlı özerk cumhuriyet olan Kırım Meclisi Başkanı Volodimir Konstantinov, tansiyonun yükselmesi durumunda Ukrayna’dan ayrılabileceklerini söyledi.
Rus Haber Ajansı Interfax’a ülkede yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Konstantinov, “Ukrayna uygulamada parçalanmış olmasına rağmen, biz hala ülkeyi kurtarmak için bir şansa sahibiz… Bu çok belirsiz bir durum.” dedi.
Konstantinov, “Bu şartlar altında nasıl seçim yapılabilir? Bu kişilerle ilgili bir sorun değil. Öncelikle ülkedeki ateşi söndürmemiz gerekiyor. Eğer bunu yapamazsak, hiç bir şeyi koruyamayacağız…” uyarısında bulundu.
Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması konusunun spekülasyonlara alet edilmemesi gerektiğini kaydeden Kırım parlamento başkanı, buna başlamaları durumunda merkezi hükümetin çok zor durumda kalacağını vurguladı. Konstantinov’a göre merkezi hükümetin baskılara teslim olması durumunda, Kırım yönetimi de otonomisi yönünde Kırım yönetimi de kendi kararını alabilir.
Konstantinov, “Bunun gerçekleşmesi durumunda, 1954’de Sovyet Komünist Parti’nin Kırım’ın Ukrayna’ya bağlanması yönündeki kararının iptali şeklinde olur.” ifadelerini kullandı. Konstantinov, kendileri için gerekli olan kararı alabileceklerini söyledi.
1774 Kaynarca Anlaşması ile Rusya’nın kontrolüne giren Kırım, 1917’de bağımsızlığını ilan ederek devlet kurmuşsa da 1921’de yeniden Sovyet cumhuriyetleri arasına dahil olmuştu.
UKRAYNA’NIN KIRIM SORUNU
Altmış yıl önce SSCB Yüksek Konseyi (meclisi) Kırım eyaletinin Rusya’dan çıkarılarak Ukrayna’ya verilmesine dair kararı kabul etmişti. Kırım’ın Ukrayna’ya verilme teklifi Komünist Parti Merkezi Komitesi Başkanı (SSCB başkanı) Nikita Sergeyeviç Hruşev tarafından yapılmıştı. Hruşev SSCB başkanlığından önceki dönemde Ukrayna Komünist Partisi’nin başkanlığını yapıyordu.
SSCB içerisinde yer alan dönemin Rusya yönetimi bu karara muhalefet etmişti. Kırım yarımadası otonomi statüsünü ise 1991 yılında kazandı. 1991 yılının Ağustos ayında Kırım’da referandum düzenlendi ve halkın yüzde 54’ü Ukrayna’nın bağımsızlığına ve yarımadanın onun içerisinde kalmasına destek verdi. Çelişkili bir durum ise 1991 yılının Mart ayındaki oylamada ortaya çıkmıştı. Mart oylamasında Kırımlıların yüzde 96’sı SSCB’nin varlığını devam ettirmesini istemişti.
Sivastopol’da Rus askeri filosunun konuşlandırılması ve Rusların Kırım’ı Ukrayna sınırları içerisinde kabullenmemesi nedeniyle bu konu sürekli gündeme taşınıyor.
Simferopol Tavriya Üniversitesi öğretim görevlisi siyasi uzman Prof. Dr. Andrey Nikiforov Kırım’ın Rusya - Ukrayna ilişkilerinde esir konumunda olduğunu savundu. Nikiforov’a göre Kiev yönetiminin sürekli değişmesine rağmen Kırım ile ilişkiler değişmiyor ve Kırım sürekli sorun olarak kalmaya devam ediyor. Nikiforov yarımada halkının yüzde 80’inin Rusya yanlısı olması sebbiyle ulusalcılar tarafından kabullenilmediğini ifade etti. Ayrıca Kırım Tatarları ile de bir sorunlarının bulunmadığını sözlerine ekledi.
Bunun yanı sıra Türkiye’nin de Kırım konusundaki politikalarına da değinen bölge uzmanı, kısa vadede önemli bir değişimin beklenmeyeceğini ancak uzun vadede deyişimin olabileceğini iddia etti.
Rus gazeteci ve aynı zamanda da Deniz Hukuku Uluslararası Teşkilatı üyesi Sergey Aprelev de geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın bölünmesi durumunda 1954 yılında Ukrayna’ya verilen Kırım yarımadası tekrar Rusya tarafından ele geçirilebileceğini savunmuştu. Aprelev’e göre bu konuda Rusya’nın önündeki engel ise Kiev merkezi yönetiminden ziyade Türkiye olabilir.
Ukrayna’nın bölünme senaryolarının, son aylarda yaşanan olaylarla beraber Rus analistler tarafından sık sık gündeme taşınması dikkat çekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Kaynak’tan 602 kişi TSK’ya sızdı.
Dünya
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Türkiye'ye geliyor.

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu