Esed misket bombası kullanıyor

Esed misket bombası kullanıyor


İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye'de hükümete bağlı güçlerin tahrip gücü çok yüksek misket bombası kullanmaya başladığı uyarısında bulundu.

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütünden yapılan açıklamada, misket bombalarının çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine ya da yaralanmasına neden olduğu belirtildi.

Açıklamada, Hama'nın kuzeyindeki Kefer Zeyte kentinde, 12-13 Şubat'ta 2 kişinin ölümü ile 10 kişinin yaralanmasına neden olan saldırılarda hükümet güçlerinin çok güçlü misket bombaları kullandıklarına dair kanıtlar bulunduğu bildirildi.

Yerel eylemciler tarafından Kefer Zeyte kentindeki saldırıda kullanılan bomba kalıntılarını gösteren fotoğrafların örgüte gönderildiği vurgulanan açıklamada, fotoğraflarda, 1991 Sovyetler Birliği yapımı 9M55K roketin motoru, kargo bölümü ve ön kısmının yanı sıra silindir 9N235 anti-personel patlayıcı parçaları da görüldüğü belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Silah Bölümü Direktörü Steve Goose, hükümet güçlerinin, halkı üzerinde üretimi ile kullanımı yasaklanan patlayıcıları kullanmasının dehşet verici olduğunu belirterek, "Bu bombalar, hem sivillerin ölümüne neden oluyor hem de gelecek nesiller için büyük bir tehdit oluşturuyor" dedi. 

Misket bombalarının üretimi, kullanımı ve depolanmasını yasaklayan anlaşma, 2008'de 113 ülke tarafından imzalanmıştı. Anlaşmanın 2010 yılında uluslararası hukukun bağlayıcı bir parçası haline gelmesinden bu yana bu patlayıcılar, sadece Suriye, Libya ve Tayland'da kullanılıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

36°
Detaylı Hava Raporu