Kendi uçağımızı üreteceğiz

Kendi uçağımızı üreteceğiz


-Maliye Bakanı Şimşek, "Türkiye kendi uçağını üretme noktasında kararlıdır. Bu konuda çok önemli adımlar atılmaktadır" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin kendi uçağını üretme noktasında çok kararlı olduğunu belirterek, "Bu konuda çok önemli adımlar atılmaktadır. Sektörün bütün oyuncuları güç birliği yapacak ve Türkiye 2023 hedeflerini yakalayacaktır" dedi. 

Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Teknik AŞ ve Kibar Holding’in Güney Koreli Hanil E-HWA ile mevcut iş birliğinin bir iştiraki olan Assan Hanil ortaklığında 5 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan "Uçak Koltuk Üretimi Sanayii ve Ticaret AŞ"  (Turkish Seats Industries – TSI), ilk yerli tasarım uçak koltuğunu üretti.

Atatürk Havalimanı 2'nci Hangar’da Türk Hava Yolları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Bakan Şimşek, üretime bir yerden başlamak gerektiğinin altını çizerek, Türkiye için önemli bir adım atıldığını söyledi.

Şimşek, koltuk deyip geçilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu çalışmaların bilgi ve teknoloji yoğun olduğunu, en küçük ürünün uçağa girebilmesi için ciddi bir sertifikasyon sürecinden geçtiğini anlattı.

Uçak üretimin çok büyük ölçekte bir iş olduğunu, bir koltuk üretimi ile başlamak gerektiğini belirten Şimşek, "Türkiye’nin zaten çok iddialı hedefleri var. Türkiye bugün Avrupa’nın en önemli üretim üslerinden biri. Bu bölgede katma değer zincirinde önemli bir Ar-Ge ve üretim üssü olma yolunda çok mesafe kaydettik. İlerde bunu da başaracağız. Türkiye yıllık endüstriyel tasarımda Almanya ve Fransa’dan sonra 3. sıraya yükseldi" dedi.

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin markalaşmada dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Türkiye’nin en büyük global markası tabii ki THY’dir. THY’nin başarısıyla gurur duyuyoruz. THY artık Avrupa’da 2. sırada bulunuyor. İnanıyorum ki yakında Avrupa’nın tek 5 yıldızlı hava yolu olacak. Ben buna inanıyorum ve bunu başaracağız. Çünkü hizmet kalitesinde kimse bizimle yarışamaz. Zaten THY artık sadece bir havacılık şirketi olmaktan çıktı. Bugün üretim konusunda da çok önemli bir adım atmış oluyor. Gerçekten THY Teknik kendi alanında çok büyük bir başarı hikayesi. Son dönemde yapılan tanıtımların devreye girmesiyle sadece THY’ye değil, tüm bölgeye çok ciddi hizmet sağlayacak bir şirket durumuna geldi."

Kibar Holding’in de Türkiye’nin başarılı holdinglerinden biri olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye’de özgün ürünler üretme konusunda önemli işlere imza atıldığını söyledi.

 

- "Sadece 13 firmanın üretebildiği uçak koltuğu artık Türkiye’de üretiliyor" 

Türkiye’nin Güney Kore ile çok dostane ilişkileri olduğunu anlatan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda çok ciddi ortaklıklarımız var. Zaten geçmişe dayanan çok güçlü bir dostluğumuz var. Bu birlikteliklerden güç ve bereket doğacak. Bu da onu gösteriyor. Bu önemli bir adım. Türkiye kendi uçağını üretme noktasında da kararlıdır. Bu konuda çok önemli adımlar atılmaktadır. Eminim bu sektör büyük bir değişim ve dönüşümden geçecektir. Sektörün bütün oyuncuları güç birliği yapacak ve Türkiye 2023 hedeflerini yakalayacaktır. Bu koltukların kilogram değeri bizim ihraç ürünlerimizin çok çok ötesinde. Türkiye ihracatının kilogram değeri 1 dolar 58 senttir. Bizim bu noktada ihracatçı da olmamız lazım."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu