Belli seriler toplatılıyor

Belli seriler toplatılıyor


Bakan Müezzinoğlu, bebek mamalarının belli serilerindeki hata veya üretim kusuru dolayısıyla toplatmanın söz konusu olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bebek mamalarının kullanımında, ruhsatlandırmada, üretim takip sistemi ile mamanın tamamen toplanması veya yasaklanması diye bir şey söz konusu değil. Belli serilerinde yapılan hata veya üretim kusuru dolayısıyla toplatma var" dedi.

Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Tekirdağ Valiliğini ziyaretinde, Tekirdağ şehir hastanesinin ihale sürecini tamamladıklarını ve temel atma ve inşaat süreciyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Sağlıkta, şehir hastaneleri ve bölge hastaneleriyle Trakya'yı bölgede bir sağlık merkezi ve sağlık turizmi açısından merkez haline getireceklerini belirten Müezzinoğlu, "Tekirdağ da bu anlamda önemli. Önümüzde 2-3 yıllık sabır gerektiren döneme ihtiyacımız var. Yunanistan'dan Bulgaristan'dan Balkanlardan büyük oranda çok daha iyi noktadayız. İnşallah bölgeyi bu anlamda çok önemli noktaya taşımış olacağız" diye konuştu.

 Müezzinoğlu, "bazı bebek mamalarının toplandığı"na ilişkin soru üzerine ise şunları anlattı:

"Bebek mamalarının kullanımında, ruhsatlandırmada üretim takip sistemi ile mamanın tamamen toplanması veya yasaklanması diye bir şey söz konusu değil. Belli serilerinde yapılan hata veya üretim kusuru dolayısıyla toplatma var. Biliyorsunuz, ilaç takip sistemini artık vatandaşın eline, akıllı telefonuna taşıdık. Oradaki karekodu okuduğu zaman hangisi iyi ilaç veya mamanın toplatıldığını vatandaşımız da görebiliyor. Anında ilacı, yerli üretim mi, yasaklı mı, ithal edilebilen bir ilaç mı, süresi dolmuş bir ilaç mı, belirli bir seviyesinin toplatıldığı bir ilaç mı, bunu vatandaşımız kendi telefonuyla karekodu okutarak görebiliyor."

Müezzinoğlu, üretim hatası olan ilaç, mama ya da kozmetik ürünlerle ilgili, vatandaşların huzurlu olmasını isteyerek, "Asla ilaç ve gıda olarak onu sıkıntıya düşürecek herhangi bir yanlış ürüne müsaade etmeyeceğiz. Araştırmalar ve soruşturma safhası da devam ediyor" dedi. 

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya da Ergene Eylem Planı ve organize sanayi bölgeleri hakkında bilgiler verdi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu