İdeali doğal olanı

İdeali doğal olanı


Estetik Plastik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yücel, "Rahat nefes alabilen bir burun ideal olan ve istenen burun tipidir" dedi.

Estetik Plastik Cerrahi Derneği (EPCD) Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel, önceleri her hastaya aynı standart burnun yapıldığı, artık amacın kişiye özel, kişinin yüzü ve karakteriyle uyumlu ve doğal görünen burunlar yapmak olduğunu belirterek, doğal görünen, hastanın yüzü ve kişilik özellikleri ile uyumlu, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alabilen bir burnun günümüzde ideal burun olduğunu bildirdi.

Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, İlk yapılan burun operasyonlarında amacın burnu olabildiğince küçültmek olduğunu belirten Yücel, o dönemde burnun işlevsel anatomisinin iyi bilinmediğinden solunum fonksiyonlarının da fazla önemsenmediğini aktardı.

Yücel, 2000'li yıllarda burun estetiğinde önemli değişimlerin göze çarptığını, artık burun estetiğinde doğallığın ve sağlığın ön planda tutulduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Burnun solunum fonksiyonu ve işlevsel anatomisi artık daha iyi anlaşıldı. Burun ameliyatlarında çıkartılan kıkırdakları artık atmıyor, hava girişini sağlayan kapak bölgelerini desteklemekte kullanıyoruz. Önceleri her hastaya aynı standart burun yapılırdı. Artık amaç, kişiye özel, kişinin yüzü ve karakteri ile uyumlu ve doğal görünen burunlar yapmak. Çünkü doğal görünen, hastanın yüzü ve kişilik özellikleri ile uyumlu, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alabilen bir burun günümüzde ideal olan ve istenen burun tipidir. Estetik burun ameliyatlarında alınan başarılı sonuçlar, hastaların da bilinç düzeylerinin yükselmesini sağladı. Artık kimse ameliyatlı görünen burun istemiyor. Son dönemde eski cerrahi tekniklerle yapılmış, çok inceltilmiş ve kısaltılmış burunlara sahip olanlar arasında revizyon operasyonları geçirenlerin sayısı da fazladır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu