Yarım asırlık defteri kapattık

Yarım asırlık defteri kapattık


Türkiye, Uluslararası Para Fonuna (IMF) borcunun son taksitini bugün ödeyecek, ayrıca kaynak çeşitliliği sağlamaya çalışan fona 5 milyar dolar da borç verecek.

 Türkiye, 1947'de üye olduğu, 1961'de ilk kaynak sağladığı IMF le ilişkisini, mali ve siyasi istikrarı ile bütçe disiplinin kendine sağladığı güç sayesinde bugün tek taraflı olarak bitirecek.

"Yarım asırlık borç defterini kapatmakla da kalmayacak" olan ülke, IMF'ye 5 milyar dolar borç verecek.

Türkiye'nin 28 Ocak 2013 itibariyle IMF'ye 19. Stand-by'dan kalan borcu 562,1 milyon SDR (yaklaşık 860 milyon dolar) düzeyindeydi. Söz konusu borç, 14 Mayıs 2013'te 281 milyon 54 bin 813 SDR'lik (yaklaşık 421 milyon dolar) son taksitin ödenmesinin ardından bitecek.

19 STAND-BY ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye, 11 Mart 1947'de üye olduğu IMF ile bugüne kadar 19 stand-by anlaşması yaptı. Ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarın da katkısıyla bu anlaşmalardan sadece son 2 stand-by başarıyla tamamlandı.

18. stand-by düzenlemesine 4 Şubat 2002'de başlayan Türkiye, 4 Şubat 2005'de bu anlaşmanın sona ereceği tarihten önce Ocak 2005'de 19. stand-by'a gitti. Türkiye, IMF ile yaşadığı bu süreçte fondan 50 milyar doların üstünde kaynak sağladı.

IMF ile stand-by anlaşması süreci, 1 Ocak 1961'de ilk anlaşmanın imzalanmasıyla başladı. O tarihten bugüne IMF ile süren ilişkiler boyunca ülkede 38 hükümet yönetimde bulundu.

EKONOMİ BAKANI ÇAĞLAYAN: "TÜRKİYE'NİN IMF'YE BORCU SIFIRLANDI"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin IMF'ye borcunun sıfırlandığını belirterek, "Tarihi bir dönemeç, yeni bir milat yaşıyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Mirko Saroviç ile biraraya geldi. Üç Bakan, Ekonomi Bakanlığı'nda gerçekleştirilen görüşmede üçlü ticaret komitesi kurulmasına ilişkin deklarasyona imza attı. İmza töreni sonrası soruları cevaplayan Çağlayan, Türkiye'nin bugün itibarıyla IMF'ye borcunun sıfırlandığını ve IMF'ye kredi açan bir ülke konumuna geldiğini belirterek, "Tarihi bir dönemeç, yeni bir milat yaşıyoruz. IMF'ye borcumuzu şu saatte ya ödedik, ya ödüyoruz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu