Söz konusu değil

Söz konusu değil


Bakan Yıldız, Ceyhan'daki Kuzey Irak petrolünden 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basında, Ceyhan'daki Kuzey Irak petrolünden 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği yönünde haberler yer aldığını belirterek, "Böyle bir şey şu anda söz konusu değil" dedi.

Bakan Yıldız, Petrol Platformu Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde, basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Kuzey Irak petrolünün uluslararası pazarlara açılması konusundaki sorular üzerine Yıldız,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile son olarak cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantıda bir araya geldiklerini söyledi.

Bağdat ile Erbil arasında kurulan komitenin çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiğini anlatan Yıldız, bu süreçte Ceyhan'da yaklaşık 430 bin varil Irak petrolü biriktiğini dile getirdi. Bu kaynağın uluslararası piyasalara açılıp açılmayacağının konuşulduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"Zaman zaman 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiğini basından öğreniyorum. Böyle bir şey şu anda söz konusu değil. Her zaman söylüyoruz. Bir satış gerçekleşecek olursa Bağdat'ın bundan bilgisinin olacağını ve dekontlarının kendilerine ulaştırılacağını, bu petrolün Türkiye'nin değil, Irak'ın petrolü olduğunu her zaman söylüyoruz. Bizim temennimiz, Erbil ve Bağdat, iki kardeş kendi aralarında anlaşsınlar ve buradan elde edilecek gelirin öncelikle Türk bankalarında olmak kaydıyla bloke edildikten sonra kendi hesaplarına aktarılsın."

Doğal gaz fiyatları konusunda Türkiye ile İran arasındaki tahkim sürecinin başlaması ve İran'dan yeni bir teklif gelip gelmediği yönündeki soruya karşılık Yıldız, bakanlık heyetinin bugün başlayan tahkim sürecinde, tahkim heyetiyle bir araya geleceğini ifade etti.

Yaklaşık 2 haftalık süreç olacağını ve bunu son derece önemli bulduklarını vurgulayan Yıldız, tahkim heyetinin objektif tutumuna ve yansız tavrına olan inançlarını her vesileyle dile getirdiklerini, çıkacak karara sonuna kadar saygılı olduklarını söyledi.

Bakan Yıldız, İran ile Türkiye arasında yeni bir doğal gaz boru hattı yapılması konusundaki soruya ise şu yanıtı verdi:

"İran'dan müstakil bir doğal gaz boru hattıyla ilgili bir anlaşma masamızın üzerinde değil. İran, doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa Birliği ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere aktaracak. Tahran ziyaretimizde bunlar konu edildi. Biz, böyle bir projeye olumlu baktığımızı her vesileyle söylüyoruz ama bu proje hızlı mı, yavaş mı ilerler, bu Türkiye'nin öncelikli problemi ve gündemi değildir. O projenin istihdam açısından, Türkiye'de kullanılacak yaklaşık 2 milyon tonluk çelik boru açısından önemli bir yanı vardır. Bu projenin destekçisi olduğumuzu söylemem lazım. Ama İran'la yeni yapılmış bir anlaşmaya istinaden bu boru hattından bir doğal gaz alımı şu anda söz konusu değildir. Biz yeni bir doğal gaz anlaşması için de öncelikle beklediğimiz rakamın İran'ın doğal gaz fiyatları olduğunu söylemem gerekiyor. İster mevcut doğal gaz boru hatlarına verilecek gaz miktarının, isterse yeni boru hatlarından aktarılacak gazın fiyatları bizim için önceliklidir."

Yıldız, İsrail gazının Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılması konusundaki sorulara karşılık, "Özel şirketlerle İsrailli firmaların görüşmeleri devam ediyor. Henüz bizden istenmiş bir randevu yok. Randevu istenmesi halinde bunu değerlendireceğiz. Öncelikle bunların fizibilitelerini özel sektörle kendi aralarında değerlendireceklerdir. Biz de süreci dikkatle takip ediyoruz" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu