Türkiye ile ilgili olumlu rapor bekliyoruz

Türkiye ile ilgili olumlu rapor bekliyoruz


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merkezi ABD'de bulunan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonuna verilecek bilgilerle Türkiye ile ilgili bir olumlu rapor hazırlanacağını umut ettiklerini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merkezi ABD'de bulunan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonuna verilecek bilgilerle Türkiye ile ilgili bir olumlu rapor hazırlanacağını umut ettiklerini bildirdi.

Arınç, Başbakanlık Merkez Bina'da komisyon üyelerini kabulünde, Komisyonun daha önce 2011yılının Şubat ayında kendisini ziyaret ettiğini ve Türkiye'de dini özgürlükler konusunda gelişmeleri not adıklarını anlattı.

Komisyonun önemli bir kuruluş olduğunu belirten Arınç, 1998 tarihli ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası uyarınca dünyadaki din ve vicdan özgürlüğü ihlallerini izleyen ve ABD Başkanına, Dışişleri Bakanına ve Kongreye bilgi vermek üzere kurulmuş bağımsız bir hükümet kuruluşu özelliği taşıdığını söyledi.

Arınç, 2012 ve 2013 yılı raporlarında da Türkiye'den bahseden bazı başlıklar bulunduğunu anımsatarak, "Bu komisyonu yaptığı görev itibariyle çok önemsiyoruz. Çok değerli üyeleri var. Bu kez yapacağımız görüşmelerin hem ABD Türkiye ilişkilerine ve hem de komisyona vereceğimiz bilgilerle Türkiye ile ilgili bir olumlu rapor hazırlanacağını umut ediyoruz" dedi.

Komisyon üyesi Mary Ann Glendon da nazik ifadeleri ve içten karşılama için Arınç'a teşekkür etti. 

Arınç'ın özellike komitenin rolü konusunda ifade ettiği sözlere minnettar olduğunu dile getiren Glendon, "Türkiye bizim için büyük önem arzeden bir ülkedir. Biz de yapacağımız görüşmelerin olumlu sonuçlar vermesini diliyoruz. Eminim son derece olumlu, üretken bir toplantı olacaktır" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu