Erdoğan'dan Misak-ı Milli Vurgusu

Erdoğan'dan Misak-ı Milli Vurgusu


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul operasyonunun başlamasının ardından yaptığı ilk konuşmada önemli açıklamalar yapıyor.

Konuşmasından satır başları:

 Sizler 15 Temmuz darbe girişiminin ardından davetimize icabet ederek, bizlerle beraber olarak aynı zamanda darbecilere, onların yıkıcı zihniyetlerine bu katılımınız sebebiyle en güçlü cevabı verdiniz. Milletimiz bunu unutmayacaktır. Demokrasimizle ciddi bir dayanışma sağladınız. 

Türkiye son yıllarda dünyada eşine az rastlanır türden darbe girişimlerine maruz kalmıştır. 15 Temmuz'da yaşadığımız hadise, ordu içindeki Fetullahçı terör örgütü üyelerinin yaptığı silahlı bir darbe girişimiydi, 17-25 Aralık'ta ise aynı örgütün yargı ve emniyet teşkilatları içindeki mensuplarının farklı bir darbe girişimiyle muhattap olmuştuk. Ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanını, ailesini ve çalışma arkadaşlarını iş adamları üzerinden kuşatmaya kalktılar. Biz bunlara eyvallah demedik, milletimizin desteğiyle güçlü bir karşı duruş oluştu. Bu şekilde sonuç alamayacağını gören FETÖ, silaha sarıldı. 15 Temmuz gecesi milletin üzerine kan ve ateş yağdırdılar. Biz böyle bir ihanete ihtimal vermiyorduk. Darbeciler de milletin karşılarına dikilip, meydanı onlara bırakacaklarına ihtimal vermemişler. Silahlar, uçaklar, tanklar milletimizi korkutmaya yetmedi. Bu dünya için de önemli bir örnekti. O gece 241 şehit, 2 bin 194 gazi veren milletimiz istiklaline, istikbaline ve demokrasisine sahip çıkarak dünyaya örnek oldu.

Darbecilerin başta şahsımı, başbakanımızı ve devlet kurumlarını yok etmek ve ele geçirmek için başlattığı saldırı dalgasının karşısında milletimizi gördük. Yargı bu defa darbe karşısında en hızlı ve en etkin tepki veren kurum olarak karşımıza çıktı. Yargı, FETÖ'nün güdümünden çıkıp milletin yargısı haline dönüşmüştür. Hukuk devletinden taviz vermeden, devletten uzaklaştırıyoruz.

Attığımız her adım anayasamıza ve yasalarımıza uygundur. Batılılar 'Bunlar hukuka uygun mudur' diyor. Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız, biz de o kadar anlıyoruz. Bize hukuk dersi verenler önce Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleştiği döneme baksınlar. 

OHAL ilanı, Fransa'ya baksınlar. Basit bir terör eylemi karşısında nasıl bir tavır aldı? 3+3+6 şeklinde nasıl OHAL ilan etti. Biz basit bir terör eylemi karşısında değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılması karşısında adım attık. Bu ülkemizin refahı, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin ta kendisidir. 

OHAL dahil, hukuka aykırı davranışımız söz konusu değildir. Kanser hücresi gibi saran bu terör örgütünün kökünü kurutmakta kararlıyız. 

Buradaki dostlarımız arasında terörizmle sürekli başbaşa olan kardeşlerim var. İşte Pakistan, işte Afganistan, işte Irak işte Suriye işte Somali, bütün buralarda terörle her an iç içe olan kardeşlerimiz var. Libya gelince öyle, Mısır öyle. Her yer. Bu coğrafya sürekli terörizmle iç içe. Bakın şurada Suriye ile ilgili yaşadıklarımız var. Bizler sürekli sabrettik, sürekli bize Suriye tarafından roketler atıldı, havan toplarıyla vuruldu. En sonunda çok manidardır, 14 yaşında bir çocuk öyle yetiştirilmiş ki çocuk Arjantinli futbolcu Messi'yi çok sevdiği için, Messi'nin formasını çocuğa giydiriyorlar üzerine de bombayı bağlayıp bir kına törenine çocuğu gönderiyorlar, 56 kardeşimiz orada şehit oluyor. 

MUSUL OPERASYONU

Musul operasyonu hakkında da konuşan Erdoğan "Türkiye'nin olmadığı bir operasyon çökmeye mahkumdur, sonuçlarından da biz mesul değiliz" dedi.

Operasyon'a Türkiye'nin katılması ile ilgili de konuşan Erdoğan "Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim. Alakası olmayanlar giriyor. Neymiş Bağdat onlara 'gel' demiş. Arzu ederlerse Misak-ı Milli'yi okurlar. Operasyonda da, masada da olacağız" dedi.

Ayrıca Erdoğan "Musul'la tarihi bağımızı görmek isteyenler Misak-ı Milli'ye baksın" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu