FETÖ’ye tokat, Google’ın canını acıttı

FETÖ’ye tokat, Google’ın canını acıttı

  • 17 Ekim 2016 10:54


İslam'a ve Peygamberimiz'e nefret kusulan, çarşaflı kadınları ve sakallı erkekleri öldürme üzerine kurulmuş dijital oyunlara jet hızıyla izin veren Amerikan firması Google’ın, 15 Temmuz gecesi 241 kişiyi şehit eden terör örgütü lideri Fetullah Gülen’e tokat atılan bir oyunu 'şiddet’ içerdiği gerekçesiyle kabul etmediği ortaya çıktı.

Müslümanlara ve İslam dinine karşı sürdürülegelen ön yargı ve ayrımcılığın fitilini ateşleyen Amerikan firması Google, terör seviciliğinden de geri durmuyor. Müslümanların kalbi olan Kâbe kapısının şeytan kulesine benzetildiği, çarşaflı kadınları ve sakallı erkekleri öldürme üzerine kurulmuş dijital oyunlara jet hızıyla izin veren Google’ın, Türkiye’nin kana bulandığı 15 Temmuz gecesi 241 kişiyi şehit eden terör örgütü lideri Fetullah Gülen’e tokat atılan bir oyunu 'şiddet’ içerdiği gerekçesiyle kabul etmediği ortaya çıktı.

GÜLEN BU ÜLKENİN NEFRETİNİ KAZANDI

15 Temmuz’da kendi halkına ateş açan, kadın, çocuk demeden sivil insanların üzerine tank süren, milli kurum ve kuruluşları bombalayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye çalışan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen’e olan nefret her geçen gün artıyor. 17-25 Aralık kirli operasyonlarının ardından 15 Temmuz'da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde yuvalanan cuntacılar tarafından gerçekleştirilen ve halk tarafından bastırılan darbe girişimini protesto etmek isteyen bir grup vatan sevdalısı genç, ilginç bir yönteme imza attı.

ŞİDDET VAR DEDİLER

15 Temmuz’da bütün planları deşifre olan terör örgütünden hırsını almak isteyen gençler, terörist başı Fetullah Gülen’in tokatlamak üzere ‘FETÖ Tokatla’ isimli bir oyun kurup, oyun mağazalarında ücretsiz olarak yayınlanması için Google’a başvuruda bulundu.

Ancak amatör olarak yazılımla ilgilenen gençler, FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’i tokatlayarak stres giderecek oyunu 'Play Store'a kabul ettiremedi. Her türlü savaş oyunlarının yer aldığı, Müslümanların hedef gösterildiği oyunlarda şiddet bulmayan Google Play Store, ‘FETÖ Tokatla’ isimli oyunda terör örgütü liderine atılan bir tokatı ‘şiddet var’ diyerek reddetti.

BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE KABUL EDİLMEDİ

Sözde 'şiddet' nedeniyle geri çevrilen oyundaki şiddetin diğer savaş oyunlarının yanında bir hiç olduğunu söyleyen uzmanlar, oyunun bilinçli bir şekilde kabul edilmediğini söylüyorlar.

Oyunun yazılımını yapan gençler ise; “Oyunu Google'ın sistemine defalarca yüklememize rağmen, kabul edilmedi. Şiddet uyarısı almamız bizi rahatsız etti. Çünkü savaş oyunlarında veya zombi oyunlarında sayısız adam öldürebilirken, bizim oyunumuzda, bir teröristi sadece tokatlıyoruz. Teröristi tokatlamanın neresinde şiddet var anlamadık” dediler.

SÖZDE ŞİDDETİN DOZAJIYLA BİLE OYNADIK

Defalarca oyunun ana hatlarını değiştirdiklerini dile getiren gençler, şunları söylediler: “FETÖ örgütü sanırım Google'a da bulaşmış. Her şey açık ve ortada. Kaldı ki; bizim oyunumuzda terörist başının gerçek fotoğrafını kullanmayıp karikatürize ettik. Oyunun ismini değiştirip yükledik, yurt dışından yükledik. Defalarca hesabımız kapandı, yenilerini açtık, oyundaki sözde şiddetin dozajıyla oynadık ama yine kabul etmediler. Resmen FETÖ'yü koruyorlar. Ama bunlara yem olmak yok. Çözümünü de sistem içerisinde bulduk. Oyunu uygulama olarak çıkartıp, uygulama içinden indirilebilen bir yapıya dönüştürdük.”

BAKANLIK KİTAPÇIK HAZIRLADI

Terör örgütü liderlerine yönelik hazırlanan eleştirisel oyunları şiddet gerekçesiyle reddeden Google, yurtdışında hazırlanan birçok dijital oyunda İslam'ın maddi ve manevi değerleri ile şiddet ve terörizm yan yana gösterilmesine müdahale etmiyor. Çizgi filmlerde ve dijital oyunlardaki söz konusu karakterler, sesler ile görseller çocuk ve gençlerin bilinçaltına etki ederek, gelecek nesillerin ön yargılı ve İslam düşmanı olarak yetişmesine neden oluyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İslamofobik öğeleri içeren bir kitapçık hazırlanmış, kitapçıkta İslamofobik içerikleri tespit edilen bazı oyunlar ise şöyle sıralanmıştı:

GUITAR HERO-3: Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

DEVIL MAY CRY 3/DANTE’S AWAKENING: Dünyaca ünlü Third Person'ın 3. nesli oyunundada; Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

RESIDENT EVIL: Milyonlarca kullanıcısı olan oyunda Hz. Muhammed'in mezarının kapısı, düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde İlluminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.

CALL OF DUTY: Seri bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelen Call Of Duty'de harabe bir evin tuvaletinde, kirli bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. Oyun firmasına giden şikayetler üzerine kaldırılan görsel yerine siyah renk bir çerçeve konuldu.

HITMAN: DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyiler arasında yer alan oyunda, İslam'ı aşağılayan görseller kullanıldı.

COUNTER STRIKE: Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken 'Allahu Ekber' ve 'La ilahe illallah' çığlıkları atıyordu. İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

SERIOUS SAM: Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar, Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren bir oyundur.

CLIVE BARKERS UNDYING: Oyunda ilerleyen bölümlerin birinde ana karakter şeytanın saldırısına uğramaktadır. Şeytan, sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

ZACK & WIKI: Oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken 'Allahu Ekber' sesi çıkarıyor.

AYO DANCE: Oyunda Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

MUSLIM MASSACRE: Oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in öldürülmesi isteniyor.

BOMB GAZZE: Gazze'yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

MINARETT ATTACK: Oyunda dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri vardır. Ancak 'başlat' komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. Oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

PACMAN: Dünyaca ünlü Pacman'in bir versiyonu Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur."

MUHAMMED UZUN /Yeni Akit

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • erdal şimşek

    04 Temmuz 2017 14:17

    Cevap Ver

    Google Türkiye İstanbul Ofisi Tekfen Tower Buyukdere Caddesi No: 209 Kat:9 34394 Istanbul Fetönün bilişim ofisi

Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu