Diyalog ve paylaşma artırılmalı

Diyalog ve paylaşma artırılmalı


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kamu ve sivil toplum kuruluşları arasında diyalog ve paylaşmayı artırmayı isteklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'de insan haklarıyla ilgili çalışmalar gerçekleştiren kamu ve sivil toplum kuruluşları arasında diyalog ve paylaşmayı daha fazla artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Atalay, Başbakanlık Merkez Bina'da, insan hakları alanında faaliyet gösteren kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Beşir Atalay, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'de hem yasamada hem yürütme irtibatlı hem de sivil toplum alanında çalışan insan hakları birimlerinin yöneticileriyle bir araya geldiğini dile getirdi.

Atalay, "Amacımız, 'insan hakları konusunda Türkiye'de faaliyet gösteren gerek kamuda, gerek özelde, gerek parlamentoda birimlerin, çalışan arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin birbiriyle daha fazla diyaloğu nasıl olabilir, birbirinden daha fazla nasıl faydalanabilir, yürüyen çalışmalarla ilgili ortak değerlendirmeler ve çözümler bulunabilir mi' genelde görüşeceğimiz konular bunlar. Yani diyalog ve paylaşmayı daha fazla artırma amaçlı..." ifadesini kullandı.

Bir süredir bu diyalog toplantısının nasıl yapılacağına ilişkin planlama yaptıklarını belirten Atalay, toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının beklentileri ve görüşlerini dinleyeceklerini söyledi.

Atalay, şöyle devam etti:

"Belki kamu kesiminde ombudsmanlık, Meclis'te İnsan Hakları Başkanımızın, sivil toplum kuruluşlarından bazı beklentileri olabilir. Ama işin özü bugünkü toplantımızda, sizler arasında daha fazla diyalog, daha fazla paylaşma, daha fazla yardımlaşma nasıl olabilir. Bunlar tabii ülkemizde insan haklarıyla ilgili çabaları daha bir birleştirecek ve verimli kılacaktır. Buradaki arkadaşlarımız, hepimiz, gerek yürütmede, gerek yasamada, gerek sivil toplumda ortak amaçları olan, ortak kaygıları olan ve hepsinin kaygısı, ülkemizde insan hakları hassasiyetlerinin daha fazla hissedilmesi, yaşanması, uygulanması, korunması olduğu için de bu ortak amaçta kamu ve sivil toplumun daha fazla işbirliği yapması."

Türkiye'de, insan haklarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının daima daha özgür olduklarını, her yerde rahatça çalıştıklarını ve uluslararası alanda da faaliyetlerinin bulunduğunu kaydeden Atalay, "Onların hepsi kendi faaliyetleridir. O manada burada bizim onlardan herhangi farklı bir talebimiz olmaz" dedi.

Beşir Atalay, şunları kaydetti:

"Tabii ombudsmanlık zaten bu konularla ilgili kurulmuş yeni bir kurumumuz. İnsan Hakları Kurumu yine öyle. Birçok bağımsız çalışan, hepinizin bildiği, kamuoyunda bilinen insan haklarıyla ilgili hassasiyetleri olan gerek akademisyen, gerek sivil toplum temsilcilerinden oluşan bir kurum. Meclis'te İnsan Hakları Komisyonumuz yine bu konularda, bütün partilerinin üyelerinin bulunduğu ve Türkiye'deki insan haklarıyla ilgili çalışmaları, araştırmaları yürüten bir komisyonumuz. Hepimiz bugünkü toplantıda daha çok bu yönteme ilişkin konuları değerlendirmiş olacağız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu