Haydi Mars'a bir iki

Haydi Mars'a bir iki


NASA, uzun zamandır planladığı Mars yolculuğu için Kızıl Gezegen’e gideceklerin isimlerini çıkarmaya başladı. Adayları geniş çaplı bir eleme süreci bekliyor.

Space X2'in patronu Elon Musk, 2030'da gerçekleşmesi düşünülen yolculuğun 2024'te yapılması ve gönderilen insanların Mars'a 2025'te varabileceğini de açıklamıştı. Bu yıl Meksika'da 28 Eylül'de düzenlenen 67'nci Uluslararası Uzay Yolculuğu Kongresi'nde konuşan Musk'a göre Mars'ta otonom bir üsse sahip ilk koloni, 40 yıl içinde gezegende olacak. Mars'a gidecek gönüllüleri yaklaşık 6 ay sürecek bir yolculuk bekliyor. Mars kolonisinin bu durumda ölüm riskini göze almış olması da gerekiyor.

ASTRONOTLAR EĞİTİM VERECEK
Kızıl Gezegen'e gidecekler gezegenin zor koşullarına maruz kalacak ve bu nedenle barınacakları uzay aracında sürekli arıza çıkması da olası. Bu nedenle ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) göndereceği Mars kolonisinde farklı konularda uzmanlığı olan ve becerikli kişilere büyük ihtiyaç var. 2030'a kadar NASA'nın adayları içinde farklı rekabet aşamaları geniş çaplı bir eleme sürecinden geçirmesi bekleniyor. Mars yolcuları eğitim sürecinde ise daha önce uzaya çıkmış astronotların deneyimlerinden faydalanacak.

AFİŞLER HAZIR
NASA, Mars'a gitmek için gönüllü bulmak üzere bir kampanya başlattı. Kampanya için birbirinden renkli afişler hazırlandı. "Mars'ın size ihtiyacı var" sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk duyurusunun yapıldığı ana afişinden Kızıl Gezegen'deki bir uçurumdan aşağıya inen bir astronot resminin altında "Mars'ın kaşiflere ihtiyacı var" ifadesine yer verildi. NASA web sitesinde, "Gelecekte, Mars her çeşit kaşife, çiftçiye, geometriciye ve özellikle de size ihtiyacı var. Hadi, bize katılın" mesajını yayımladı. NASA'nın iş ilanı tarzında hazırladığı afişlerde de "Çifçiler aranıyor", "Kaşifler aranıyor", "Mimarlar aranıyor", "Montajcılar aranıyor" ve "Teknikerler aranıyor" gibi duyurulara yer verildi.
.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu