Irkçılıkla mücadelenin yolu diyalog

Irkçılıkla mücadelenin yolu diyalog


AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılıkla mücadelenin en etkin yolunun diyalog olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i AB Bakanlığı'nda kabul etti.Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığı döneminde önceliklerinden bir tanesinin Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılığa karşı özellikle kültürlerarası diyalogun dini boyutuyla beraber güçlendirilmesi konusu olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu süreçte kendilerine önemli katkıları olduğunu vurguladı.Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi radikal ırkçı partilere desteğin arttığını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, bu durumun Avrupa’nın ortak değerlerini savunan kişi ya da kurumları endişeye düşürdüğünü dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Bununla mücadelenin en etkin yolu diyalogdur ve bu süreçte Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte yapabileceğimiz çok şeyler olduğuna inanıyorum” dedi.

- Din özgürlükleri raporu

Görmez de yurt dışındaki Müslüman varlığına ilişkin yakın takipte olduklarını anımsattı.

AB Bakanı Çavuşoğlu ile önemli çalışmalara imza atacaklarını kaydeden Görmez, bunlardan birinin de "din özgürlükleri raporu" olduğunu söyledi.Hemen hemen her gün birtakım hak ihlallerine şahit olunduğunu anlatan Görmez, din ve inanç özgürlüklerinin her alanında yaşanan bu tür durumları artık bütün dünya ile paylaşmanın daha doğru olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Suçlayıcı olmak istemediklerini belirten Görmez, bütün dünyada "İslamofobia" olduğunu ancak kendilerinin kurum olarak insanlığı suçlamak yerine nerede hata yaptıklarını ve bunun olmaması için nasıl bir söylem geliştirmeleri gerektiği üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Mehmet Görmez, "Bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiği üzerinde bize neler düşüyor, bunlar üzerinde de düşünmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Çok kültürlü dünyayı yönetme konusunda dünyada bir acziyet bulunduğunu söyleyen Görmez, yeni bir dil ve söylem geliştirmek gerektiğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Afrin'e tepeden kuşatma.
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Gazze'de askerlik işlemleri başlatılıyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu