Danıştay'dan 25 milyar dolarlık karar.

Danıştay'dan 25 milyar dolarlık karar.


Danıştay, devletin açtığı alım ihalelerinde verilen aşırı düşük tekliflerin araştırılmasını istedi. Karar, 25 milyar dolarlık kamu alımlarını ilgilendiriyor.

Danıştay, ihale sistemindeki "aşırı düşük teklif" oyununu bozdu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, devlete yapılacak alımlar için yapılan ihalelerde "aşırı düşük teklif"ler araştırılmadan bu teklif sahiplerinden mal alınamayacağına karar verdi. Karar, yaklaşık 25 milyar dolarlık kamu alımlarına ilişkin ihaleleri ilgilendiriyor. Meclis, Kamu İhale Kanunu'nu düzenlerken, kamuya yapılacak mal alımlarında verilen aşırı düşük tekliflerin araştırılmasını, bu firmalardan mal alınacak veya bunların teklifleri reddedilecekse mutlaka araştırma yapılmasını hüküm altına almıştı. Kamu İhale Kurumu 2009'da, bu kanunun nasıl uygulanacağına yönelik detaylar içeren tebliğ hazırladı. Aşırı düşük tekliflerin araştırılması zorunluluğu tebliğde yer almadı. Birçok mal alımı da bu tebliğe göre gerçekleştirildi. böylece, ihalelerde "aşırı düşük teklifler" araştırılmaksızın ya reddedildi ya da alımı yapacak olan kamu kurumları ihaleyi, yine araştırma yapmaksızın bu firmalara verdi. Avukat Melih Akkurt, tebliğdeki bu eksiklik nedeniyle tebliğin ilgili bölümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a dava açtı..

 

YÜRÜTME DURDURULDU
Davanın ilk aşaması Danıştay 13'üncü Dairesi'nde görüldü. Daire, Avukat Akkurt'un, "yürütmenin durdurulması" talebini reddetti. Yani Daire'den, aşırı düşük tekliflerin sebeplerinin araştırılmadan da ihalenin sonuçlanmasına olanak tanıyan tebliğin yürürlükte kalması kararı çıktı. Dosya itiraz üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gitti. Kurul, bu eksiklik nedeniyle Kamu İhale Genel Tebliği'nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TBMM'den bir pislik daha temizlendi
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Kenya'dan Filistin için birlik çağrısı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu