Türkiye ekonomisi dayanıklılığını ispatladı

Türkiye ekonomisi dayanıklılığını ispatladı


Türk Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, Türkiye ekonomisi son yıllarda pek çok şoka karşı dayanıklılığını ispatladı. Güçlü bankacılık sektörü ve mali disiplin bu dayanıklılığın en önemli kolonları oldu. Darbe girişimi sonrası finansal piyasaların hızla normalleşmesini de buna borçluyuz'' dedi.

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından bu yıl 22ncisi düzenlenen 'BUSİAD Doğan Ersöz Ödülü ve Başarı Ödülleri töreni Hilton Otelde yapıldı.Törene konuk olarak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes katıldı. Burada konuşan Symes, bugüne kadar birçok çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, Bugün geriye dönüp baktığımızda, 45 yıl boyunca yürüttüğümüz çalışmalar ile ülkemizin, ekonomik ve sosyal kalkınması, demokratikleşmesi alanlarında önemli bir birikim oluşturduğumuzu ve katkı sağladığımızı görüyorum. Bu yolda bize en çok güç veren özelliğimizin de bağımsız ve gönüllü duruşumuz olduğunu düşünüyorum diye konuştu.


Son dönemde hem Türkiye'de hem de dünyada olağanüstü gelişmelere şahit olduklarını söyleyen Symes, küresel kriz sonrasında dünyanın yoğun bir ekonomik ve siyasal değişim içine girdiğini kaydetti. Symes, bunun etkilerini hayatın ve uluslararası sistemin her alanında hissettiklerini dile getirdi.

Ortak akılla hareket etmenin hareket etme kültürünü önemsiyoruz

Türkiyenin son dönemde içeride bir darbe girişimi,zor bir dönemden geçtiğini ifade eden TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Symes, Bu koşullar altında himayeci, içe kapanmacı eğilimlerin artmasını anlayabiliyoruz. Ancak tüm bu sorunlar için çözümün mutabakat kültürü içerisinde, akılcı yöntemlerle aranması gerekiyor. Ortak akıl, ulusal sorunlara yönelik birlikte hareket etme kültürünü çok önemsiyoruz. Olağanüstü hali aşmış, demokratik ve toplumsal uzlaşmasını sağlamış bir Türkiye'nin, iktisadi alanda daha hızlı gelişmesi, uluslararası planda ise daha itibarlı bir ülke olması mümkündür. İş dünyası için bu dönemde temel hedef Türkiye'de ekonomik, siyasi ve sosyal ortamın bir an önce normalleşmesidir. Ekonominin yaşadığımız bu olağanüstü dönemden etkilenmemesi mümkün değil. Türkiye ekonomisi son yıllarda pek çok şoka karşı dayanıklılığını ispatladı. Güçlü bankacılık sektörü ve mali disiplin bu dayanıklılığın en önemli kolonları oldu. Darbe girişimi sonrası finansal piyasaların hızla normalleşmesini de buna borçluyuz" dedi.

Teşvik paketlerine olumlu bakıyoruz

Gerek kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimleri, gerekse küresel sermaye akımlarında yaşanan dalgalanmaların, finansal piyasaları etkisi altında tutmaya devam ettiğini söyleyen Symes, Ekonomideki yapısal sorunlarımızın yarattığı riskleri ise ağırlıklı olarak kısa vadeli politikalar ile yönetiyoruz. Yapısal reformları süratle tamamlayarak, mevcut konjonktürde yatırımların önünü açmamız gerekiyor. Ardı ardına açıklanan teşvik paketlerini elbette olumlu buluyoruz, ancak içerisinde bulunduğumuz olağanüstü durum daha koordineli, öngörülebilir, sistemli bir yaklaşım gerektiriyor. Yeni yatırımlar için sağlanan destekler kadar, mevcut iş yapma ortamını destekleyen vergi, işgücü, dijitalleşme gibi alanlarda reformların hızlandırılması, orta ve küçük ölçekli firmaların finansmana erişim sorununu çözmeye yönelik önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor" diye konuştu.

Yepyeni bir anlayış geleceği yakalayacağımıza inanıyoruz

Dijital dönüşüme ayak uydurma kapasitemiz, yeniliklerin getirdiği fırsatları değerlendirebilecek bilgi ve öngörüye, gerekli adımları atabilecek çeviklik ve esnekliğe ne kadar sahip olduğumuza bağlı. Bilgi ve çağımıza uygun, güncel yetkinliklerle kendimizi, şirketimizi, toplumumuzu donatabildiğimiz ölçüde ve ancak yepyeni bir anlayışla geleceği yakalayabileceğimize inanıyoruz şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu