Dinlemeleri yeni ölçülere bağlıyoruz

Dinlemeleri yeni ölçülere bağlıyoruz


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Dinlemeleri, daha sağlıklı bir şekilde olması, hukuka uygun olması tehdidin olmaması için yeni ölçülere bağlıyoruz. Bundan sonra sadece kuvvetli şüphe ile dayanarak başka tür delil elde edemiyorum diyerek savcılığa dinleme talebinde bulunamayacaklar" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Dinlemeleri, daha sağlıklı bir şekilde olması, hukuka uygun olması tehdidin olmaması için yeni ölçülere bağlıyoruz. Bundan sonra sadece kuvvetli şüphe ile dayanarak başka tür delil elde edemiyorum diyerek savcılığa dinleme talebinde bulunamayacaklar" dedi.

Bakan Bozdağ, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı tarafından Bozok Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen belediye başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin tüm ülkeye huzur getirmesini temenni ederek, Yozgat Belediye Başkan adayı Kazım Arslan ile ilçe ve belde belediye başkan adaylarına başarılar diledi.

Yerel seçimlere giderken AK Parti karşıtlarının yeni müttefikler edindiğini ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Yeni heyecanlı kişileri de aralarına almayı başardılar. Ama Yozgat'tan Bozok Yaylası'nın yiğit insanlarının arasından bir  kez de ben sesleniyorum. Diyorum ki beyhude gayretlerle enerjinizi tüketmeyin, boş yere kendinizi yormayın. Çünkü bu kadroyu yolundan alıkoymayı kimse başaramadı. Bu kadronun gücü, milletten gelen bir güçtür. Her defasında söylüyoruz. Bu milletle kim güreş tutmuşsa, bu milletle kim maç oynamışsa, bu milletle kim karşı karşıya gelmişse, ister sandıkta ister başka yerde her defasında kaybetmiştir. 2014’ün 30 Mart'ında bu milletle karşı karşıya gelenler kaybetmeye mahkumdur, kaybetmeye mecburdur. Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarını tasfiye edeceğiz, 30 Nisan'dan sonra bakanları biz atayacağız, tuzlukları dahi koysak vekil seçtireceğiz diyenlerle bu görüşte olan başka çevreler herkes ama herkes tarihe dönüp iyi bakmalıdır."

-"Bizim dayımız kuvvetli"

AK Parti'nin bazı statüko, çevre ve oligarşik yapıların desteğiyle iktidara gelmediğini belirten Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi yok etmeleri, yenmeleri kolay değil. Çünkü bizim dayımız kuvvetli. Ne diyoruz? Bizim dayımız, Yozgatlılar diyoruz. Bizim dayımız, 76 milyon Türk milleti. AK Parti'nin her alanda güçlü hizmetleri var ama bizim en güçlü hizmet ettiğimiz alan yolsuzlukla mücadele alanıdır. Türkiye'nin 230 milyar dolarlık bütçesini 784 milyar dolara 800 milyar dolarların üstüne,  yolsuzlukla yaptığımız etkin ve başarılı mücadele sayesinde yakaladık. Başardık. Kim ne derse desin, bu kadro milletten aldığı emanete bugüne kadar asla ihanet etmemiştir. Bundan sonra da ihanet etmeyecek milletin emanetine uzanan her tür eli kırarak yoluna devam edecektir. Biz kendimizden eminiz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın şahididir. Türkiye'nin dört bir yanında olup bitenler, bu kadronun yaptıklarını gösteriyor."

Bozdağ, 12 yıldır iktidarda olduklarını anımsatarak, şunları söyledi:

"Biz, 12 yıldır iktidardayız, 12 yıldır yolsuz demeyenler, hırsız demeyenler, milleti kandırıyor demeyenler, 10 gün içinde, 3 ay içerisinde, 6 ay içerisinde hepimizi hırsız hepimizi yolsuz diye lanse etmeye başladılar. Peki ben soruyorum, 11 senedir niye bu lafları söylemediniz? Biz Türkiye'nin dört bir yanını değiştirirken, daha ileri gitsin diye uğraşırken bu laflar niye söylenmedi de birden bire son bir yıl içerisinde, son iki yıl içerisinde, son bir kaç ay içerisinde birileri gündemi değiştiriyor. Ne değişti? Şimdi dün bunlar söyleniyor, şimdi başka şeyler söylenmek istendi. Olayın aslı şu. Bu millet yolsuzluk konusunda hassastır, AK Parti'ye ekonomiden vuramıyorlar, çalışkanlıktan vuramıyorlar, milletin emanetine sahip çıkmaktan vuramıyorlar, Türkiye'nin itibarını yükseltmesinden vuramıyorlar, dış politikadan vuramıyorlar ama öte yandan acaba bakanların çocuklarının üzerinden, akrabalarının üzerinden, bakanları onların üzerinden ve Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarını vurabilir miyiz diye hesap yapıyorlar, kitap yapıyorlar. Bu kitaplar adamı çarpar. Boş yere öyle hesap yapmayın. Çünkü bizim yaptıklarımız milletin önünde, her şeyimiz açık bizim bu millete de mahkemelere de yüce Allah'a da veremeyeceğiz hamdolsun hiçbir hesabımız yoktur."

- "Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunları millet bozdu "

"Yolsuzluk yapan evladım dahi olsa evlatlıktan reddederim” diyen bir başbakanın arkasından yürüdüklerini belirten Bozdağ, iftiralarla çamurlarla bir takım kirli hesaplarla bu kadroyu lekelemeyi kimsenin başaramadığını bildirdi.

Bakan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar bundan sonra da başaramayacaktır. Belediye seçimlerinden başlamak suretiyle Türkiye'yi karıştırmaya, milletin zihnini bulandırmaya, milletin gönlünü değiştirmeye dönük, içeriden, dışarıdan iş birliği içerisinde yapılan büyük bir oyunla, büyük bir senaryo ile büyük bir tuzakla Türkiye karşı karşıyadır. O yüzden bu milletin tuzak bozucu özelliğini bilmeyenlere biz bir kez daha hatırlatıyoruz. Her defasında Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunları millet bozdu, bunların hesabı Allah rızası, bozanın hesabı Türk milletinin rızası değildir. O nedenle de 30 Mart'ta bu hesapları yapanlara bu tuzakları kuranlara yargı içerisindeki bazı çürük elmaları kullanmak suretiyle, Türkiye'nin bahtını karartmak isteyenlere, bu millet 30 Mart'ta sandıkta çok ama çok büyük bir cevabı verecek, oyunun tuzağını boşa çıkaracaktır."

-"Yargının içerisinde çoklu yapıyı ortadan kaldırıyoruz"

Bozdağ, gelecek hafta demokratikleşme paketinin mecliste görüşüleceğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Onunla beraber yeni adımları da atıyoruz. Terörle Mücadele Kanunu'na göre görevli özel mahkemeleri kaldırıyoruz. Ceza Muhakemesi Kanunu 250'nci maddesine göre görevli, şu anda geçici madde ile görev yapan mahkemeleri kapatıyoruz. Artık Türkiye'de bir Ağır Ceza Mahkemesi olacak. Artık, Türkiye'de bir soruşturma, bir yargılama usulü olacak. Özel yargılama usulü, soruşturma usulü, hakim, savcı, özel mahkeme uygulamasına son veriyoruz. Yargının içerisinde çoklu yapıyı ortadan kaldırıyoruz. Şimdi avukatların dosyayı incelemesi, şüphelilerin dosyayı incelemesi önündeki engelleri kaldırıyoruz. Dosyanın şüpheli ve evraklarına karşı saklanması uygulamasına son veriyoruz. Herkes dosyasını öğrenecek ne ile suçlandığını bilecek ve savunmasını da hakkını da hukukunu da ona göre savunacak. Bu da son derece önemli, son derece tarihi bir adımdır. Hayırlı olsun."

 - "Cumhurbaşkanı, Başbakan dahil Türkiye'de herkesin dinlendiğine dair kanaatlar var"

Bakan Bozdağ, insanların dinlendiklerini düşündüğünü, Cumhurbaşkanı, Başbakan dahil Türkiye'de herkesin dinlendiğine dair kanaatlerin olduğunu belirterek, herkesin telefonunu yanında taşımaktan çekinen bir noktada olduğunu ifade etti.

Böylesi bir noktaya Türkiye’nin gelmesini hiç ama hiç arzu etmediklerini anlatan Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ama maalesef Türkiye'de böyle bir noktaya gelmiş durumdayız. O nedenle yeni bir adım atıyoruz. Dinlemeleri, daha sağlıklı bir şekilde olması, hukuka uygun olması tehdidin olmaması için yeni ölçülere bağlıyoruz. Bundan sonra sadece kuvvetli şüphe ile dayanarak başka tür delil elde edemiyorum diyerek savcılığa dinleme talebinde bulunamayacaklar. Ne yapacaklar? Kuvvetsiz şüpheyi tehdit eden somut bazı delileri de dosyaya koyacaklar. Benim, kuvvetsiz şüphemi doğrudan sebepler var, deliller var, işte onlar, bunlar diye mahkemeye sunacak, mahkeme onu görünce ona göre değerlendirme yapacak. Eskiden örgüt dışındaki suçlarda üç ay bir dinleme vardı. Arkasından üç ay daha olur. Altı ay dinlenirdi vatandaş. Şimdi iki ay dinleme olacak. Bir ayda ihtiyaç halinde uzatma imkanı olacak. 3 aydan fazla vatandaş dinlenmeyecek. Mahkeme kararı ile de olsa, eğer suç, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmişse eski düzenlemede birer aylık uzatma alarak sonsuza dek dinlenebiliyordu. Bir süre sınırı yoktu. Şimdi örgüt faaliyetleri kapsamında olsa dahi dinleme 3 ay daha yapılabilecek. Altı ay dinleme nihayetine erecek."

Bozdağ, konuşmasının ardından belediye başkan adayları tanıttı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu