Tıkınanlara kötü haber

Tıkınanlara kötü haber


Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Uzm. Dr. Asil Budaklı, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu'nun (TYB) tedavi edilmediğinde birçok fiziksel hastalığı da beraberinde getirebildiğini ve en önemli sonucunun obezite olduğunu belirtti. 100 obezden 8'inin TYB'ye sahip olduğunu söyleyen Dr. Budaklı, çocuklarda da sıklıklıkla görülen rahatsızlığa psikolojik hastalıkların da eşlik ettiğini ifade etti.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu'na ilişkin uyarılarda bulunan Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Uzm. Dr. Asil Budaklı, herkesin yemeği fazla kaçırdığı durumların olduğunu, ancak bazıları için yemeği fazla kaçırmanın bir alışkanlık hatta ihtiyaç haline geldiğini bildirdi. Araştırmalara göre sıklıkla yetişkinlerde görülen bu rahatsızlığın son yıllarda çocuklarda da görülmeye başlandığını dile getirdi. Dr. Budaklı, şunları kaydetti:

"Kişi, bu bozukluk sırasında bir nevi yeme atağı geçiriyor. Genellikle bir ya da iki saat süren bu atak sırasında ağırlıkta tatlı ve karbonhidratlar olmak üzere ne olduğuna bakmaksızın porsiyonlar dolusu çeşit çeşit yiyecek tüketiyor. TYB'den söz edebilmek için kişinin 3 ay boyunca haftada en az bir kez atak yaşaması gerekir. Yaşanan atak sayısı, sorunun derecesini belirliyor. Günde birkaç kez bu atakları geçirenler de var. TYB'deki yeme davranışı basit yeme atağından farklı. Çünkü kontrol kaybı söz konusu. Kişi genellikle utancından kimseye görünmeden, gizlice yiyor. Her seferinde rahatsız edici düzeyde doygunluk hissiyle son buluyor. Peşinden pişmanlık, suçluluk, kendinden tiksinme hisleri geliyor.

Önceki yıllarda ayrım yapılmadan 'obezite' başlığı altında değerlendirilen hastalık 2013 yılında tıp literatürüne 'Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu-Binge Eating Desorder' olarak girdi. Psikiyatrik bir tanı olan TYB'ye duygu durum, anksiyete ve kişilik bozuklukları eşlik ediyor. En sık konulan tanı majör depresyon tanısı. TYB'de en sık görülen kişilik bozuklukları ise kaçıngan, borderline ve obsesif kompulsif kişilik, bipolar bozukluk. Hastaların psikiyatrist/psikolog-beslenme uzmanı iş birliğince tedavi edilmesi gerekiyor. Psikoterapiler ve gerekirse ilaç tedavileri verilebiliyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu