Diş eti kanamalarına dikkat!

Diş eti kanamalarına dikkat!


Oldukça yaygın görülen diş eti kanamaları herkese rahatsızlık veren bi durum olmakla birlikte bu kanamalar hiçte masum değillerdir.

Uzmanlar uyarıyor ; Dişeti kanamasına, gerekli ağız bakımının yapılmaması, gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı damar hastalıkları veya kalıtımsal nedenler yol açabiliyor. Kanama kontrol altına alınmazsa, iltihabi bir reaksiyona yol açarak, dişi tutan kemik dokusunu eriterek, sağlam diş kayıpları yaşanabiliyor.

Diş eti kanamasına neden olabilecek durumlar :

Gingivitis (diş eti iltihabı) ve periodontitis durumları diş etlerinizin hassas ve kanamaya daha yatkın hale gelmesine neden olur.

Plaklar diş eti hattının üzerinde çok uzun süre kalır ise diş eti iltihabının gelişmesi daha olasılıdır. Plaklar dişlerinize yapışan kalıntı ve bakterileri ifade eder. Dişleri doğru fırçalamak plakları ortadan kaldırır.

Diş eti iltihabının belirtileri şunlardır:

  • Şişmiş diş etleri
  • Ağız ve diş etleri etrafında ağrı
  • Diş eti kanaması

Diş eti kanamasını nasıl önleriz ?

1- Temizlik, temizlik, temizlik. Diş eti kanamalarını önlemek için en önemli etken tabii ki temizliktir. Diş fırçalama işleminin doğru yapılması oldukça önemlidir

2- Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Diş eti kanamalarının en büyük sebeplerinden birisi de dişlerinizde kalan artık yemeklerdir. Yemekler dişleriniz ve diş eti hareketlerinizle diş etinize yapışır ya da sıkışır. Sonrasında bu baskı sonucu kanama meydana gelir. 

3- Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Diş temizliği için oldukça önemli bir etken olan diş iplerini kendinize uygun olarak seçin ve diş ipini doğru kullanmayı muhakkak öğrenin. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarına girerek diş taşlarını, gıda artıklarını temizlemede yardımcı olacaktır. 

4- Yanlış ağız bakımı gargaraları diş eti kanamalarının habercisi olabilir.  Ağzı bakımı ve sağlığı için kullanılan gargaraların bir çoğunda alkol bulunmaktadır, ağzınızdaki ve dişlerinizdeki hijyeni sağlayan bu gargaralar diş etlerinizi tahrip ederek diş eti kanamalarını arttırıyor olabilir. Gargarayı gereğinden fazla kullanıyor olmanızda diş etlerinde aşınma sonucu kanamalar meydana getirebilir.

5- Diş eti kanamaları yüzünden diş fırçalamayı bırakmayın ve sigara kullanmayın. Kimi diş rahatsızlıklarının birebir sebebi sigaradır. 

6- Diş gıcırdatma, genetik faktörler, vb. sorunları olanlar düzenli diş hekimi ziyareti gerçekleştirin. Diş eti kanamalarının sebep olduğu diş kayıplarını önlemek adına diş doktoru ile düzenli görüşmek oldukça önemlidir. Dişlerinizin kanamasının diş yapınız ile ilgisi de olabilir. Tüm kanamaların sebebi sizin dişlerinize bakmamanız ya da diş etlerinizi tahrip etmeniz ile ilgisi yoktur. Vitamin eksiğiniz var ise doktor kontrolünde vitamin takviyesi yapılmalıdır. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu