Türkiye-İsrail gaz koridoru.

Türkiye-İsrail gaz koridoru.


Enerji Bakanı Berat Albayrak, İsrailli mevkidaşı ile İstanbul’da bir araya geldi. Doğalgaz boru hattı kurulması için görüşmelere başlanacak. İki bakanlık, hattın fizibilitesini değerlendirmek için diyalog kurma kararı aldı.

Mavi Marmara krizinden 6 yıl sonra İsrail'den ilk üst düzey yetkiliTürkiye'ye geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılan İsrailli mevkidaşı Yuval Steinitz'i kabul etti. Görüşmede iki ülke arasında doğalgaz boru hattı kurulması için görüşmelere başlanılması konusunda mutabık kalındı.

DİYALOG KURMAYI KARARLAŞTIRDIK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Söz konusu toplantı, normalleşmeye ilişkin ikili ilişkilerin başlamasının ardından gerçekleşen iki ülke arasındaki bakan düzeyinde ilk resmi toplantı oldu. Bakanlar ilişkilerin normalleşmesini memnuniyetle karşılamış, her iki ülke insanlarının yararına ilişkilerin somut hale getirilmesine olan bağlılıklarını ifade etmişlerdir. Bakanlar ekonomik işbirliğinin merkezi konumunun önemini vurgulamıştır. Bakanlar İsrail'denTürkiye'ye doğalgaz ihracatı fırsatlarını detaylıca görüşmüş ve bu konu üzerine diyalog kurmayı kararlaştırmışlardır. Her iki Bakan Doğu Akdeniz havzasında huzur ve refahı tesis etmede enerji sektörünün rolüne vurgu yaparak görüşlerini açıklamışlardır. Taraflar, Gazze ve Cenin'de kurulacak elektrik santrallerini içerecek şekilde, Filistinlilere elektrik temin etmenin çeşitli yollarını ele almışlardır" denildi. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak bir hattın yapılma ihtimalini görüştüklerini belirtti. Steinitz, "İsrail sularından Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz sevk etmemize imkân verecek bir hattın yapılması olasılığını ve fizibilitesini değerlendirmek üzere iki ülkenin enerji bakanlığı arasında diyalog kurma kararı aldık" dedi.

FİLİSTİN HALKINA YARDIM EDİLECEK
Filistin halkına insani yardım ve elektrik sağlanması konularının da görüşüldüğünü ifade eden İsrailli bakan, "Türkiye'nin Gazze'deki Filistinlilerin hayat kalitesini artıracak bir rol alması İsrail için memnuniyet verici olur. Türk hükümeti ve şirketlerinin Filistinlilerin hayatını iyileştirmesi de müzakere edildi ve buna imkân vermek için elimizden geleni yapacağız" dedi. İki ülke arasındaki normalleşme sürecinin en büyük destekçilerinden olduğunu ifade eden Steinitz, Türkiye'nin Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinlilere elektrik tedarik etmesinin de görüşüldüğünü belirtti.

TÜRK ŞİRKETLERİNE İHALE DAVETİ
İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, kasım ayında ülke sularında doğalgaz keşfetmek isteyen firmalar için ihale açılacağını belirterek, "Türk şirketlerin keşif işine katılmalarından memnuniyet duyarız" dedi.

EN UYGUN SEÇENEK
İsrail açıklarında yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz rezerviolduğu tahmin ediliyor. İsrail'in gazı Avrupa'ya ihraç etmesi için önünde Kıbrıs ve Mısır gibi seçenekler de bulunuyor. Ancaksıvılaştırılmış gaz terminalleri kurulmasını da gerektiren buseçeneklerde maliyet çok yüksek olduğu için en avantajlı ve güvenli hat olarak Türkiye ön plana çıkıyor.

2010'DAN SONRA İLK
Türkiye -İsrail ilişkilerindeki normalleşmenin bir sonucu olan bu ziyaret, iki ülke arasında altı yıl aradan sonra bakan düzeyinde yapılan ilk temas. İsrail ile Türkiye ilişkileri 2010'da Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine düzenlenen İsrail operasyonunda 10 Türk aktivisti öldürülmesinin ardından kopmuştu. Son aylarda yoğunlaşan görüşmelerin sonucunda iki ülke ilişkileri normalleştirme kararı almıştı..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Rüşvetten tutuklanan hakimin serveti ortaya çıktı
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Çin'den ABD'ye Kuzey Kore uyarısı!

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu