Suriye konusunda sabırlı olmalıyız

Suriye konusunda sabırlı olmalıyız


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunda Rusya’nın tek başına bir şey yapamayacağını ifade ederek, "Aynısı ABD için de geçerli. Ama birlikte başarılı olabiliriz. Sabırlı ve kararlı olmamız lazım'' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunda Rusya’nın tek başına bir şey yapamayacağını ifade ederek, "Aynısı ABD için de geçerli. Ama birlikte başarılı olabiliriz. Sabırlı ve kararlı olmamız lazım'' dedi.

Lavrov, Münih Güvenlik Konferansı’nda kendisine yöneltilen ''Rusya Suriye konusunda ne yapabilir?'' sorusu üzerine, bu konuda "dışarıdaki aktörlerin bir tarafı halkın gerçek temsilcisi olarak desteklememesinin önemli olduğunu" söyledi.

''Rusya yalnız bir şey yapamaz. Aynısı ABD için de geçerli. Ama birlikte başarılı olabiliriz. Sabırlı ve kararlı olmamız lazım'' diyen Lavrov, Cenevre’de "mütevazı ama önemli" ilerleme sağlandığını ifade ederek, ''Cenevre’de herkes müzakere masasında kalmalı. Kapıyı kapatmamamız lazım'' diye konuştu.

Cenevre’de bir sonraki tura devam edilmesini ümit ettiğini belirten Lavrov, Rusya'nın herkesi kapsayan diyaloğu her zaman desteklediğini kaydetti.

Muhalif gruplar üzerinde kimin etkisi varsa onları müzakere masasına getirmek için bu etkiyi kullanması gerektiğini ifade eden Lavrov, radikal gruplara karşı önlem alınması gerektiğine dikkati çekti.

İnsani yardım konusunda da Lavrov, Yermuk kampına yardımın gittiğini, diğer ''cepheler'' için de bu konuda sabırlı olunması gerektiğini söyledi.

- AB'ye Ukrayna eleştirisi

Ukrayna'daki gelişmelere de değinen Lavrov, Ukrayna konusunda AB'yi "iki yüzlülükle" suçladı. Lavrov, Avrupa'nın Ukrayna’ya kendi düşüncelerini dayatmaya çalıştığını öne sürdü.

''Hükümet binasını istila edenler, polislere saldıranlar veya ırkçı, Yahudi düşmanı Nazi sloganları kullananlar neden kınanmıyor? Böyle bir olay AB ülkelerinde cezalandırılırken, neden AB tarafından burada teşvik ediliyor?'' diye soran Lavrov, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un ''Ukrayna’nın geleceği Avrupa’ya aittir'' sözlerini örnek göstererek, AB ve NATO’nun Ukrayna’ya dış politikada yönünü seçme konusunda seçim imkanı vermediğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Kerkük çağrısı: Sona erdirin

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu