AYM’den CHP’ye ret

AYM’den CHP’ye ret


CHP 23 Eylül'de, 15 Temmuz'dan sonra FETÖ'nün devletten arındırılması için çıkarılan 2'nci KHK'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurmuştu

CHP, 27 Temmuz'da çıkan ve Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ'cülerin isim isim ayıklandığı, örgütün yayın organlarının kapatıldığı 668 sayılı bu KHK'nın Anayasa'ya aykırı olduğunu savunmuştu. KHK ile yeni darbe girişimlerinin yaşanmaması için yapısal değişiklikler de yapıldı. Anayasa Mahkemesi, CHP'nin başvurularını birleştirerek ilk incelemesini yaptı. Mahkeme heyetinde ilk olarak, "Olağanüstü hal döneminde çıkarılan KHK'ların iptal edilip edilemeyeceği" sorusunun yanıtı arandı. Mahkeme, Anayasa'nın 148'inci maddesindeki, "Olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz" hükmünün istisnasının bulunmadığını belirledi. Mahkemeden oybirliğiyle CHP'nin başvurusunun reddi kararı çıktı. "KARAR DEĞİL CHP'NİN AÇIKLAMASI SKANDAL" CHP Grup Başkanvekili Levent Gök karara tepki göstererek "Kararın gerekçesini bilmiyoruz. Ancak 1990'da aynı konuda kendisini yetkili ve görevli sayan AYM'nin iptal kararıyla oluşan bir içtihat ve emsal kararı karşısında vermiş olduğu karar tam anlamıyla hukuk devleti açısından bir skandaldır" dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da ise Gök'ün açıklamasına şöyle yanıt verdi: "Burada skandal olan CHP'nin grup sözcüsünün yaptığı açıklamadır. Çünkü yanlışı yapan AYM değil bizzat CHP'dir. Dava açma yasağı olan bir konuda dava açarak bilerek anayasayı CHP çiğnemiştir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ davasında sıra dışı gelişme
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Avrupa Birliği Komisyonu üyesi: İki taraf için de sinir bozucu

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu