Çavuşoğlu: Eşim Beni Tehdit Etti!

Çavuşoğlu: Eşim Beni Tehdit Etti!


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde konuştu. İdam cezasına karşıyım diyen Çavuşoğlu, “15 Temmuz sonrası eşim beni tehdit etti. Dedi ki idam cezası konusunda senin konumunu biliyorum ama bu sefer karşı çıkarsan senle ilişkilerimi gözden geçiririm” açıklamasında bulundu..

"ŞAHSEN İDAM CEZASINA KARŞIYIM"

Bakan Çavuşoğlu, "Darbe girişimi olduktan bu kadar insan katledildikten sonra düşünün kendi askeriniz sizin vergilerinizle alınan silahları, F-16'larla Meclisini bombalıyor. Kendi ülkenizdeki Cumhurbaşkanlığı Saraylarının Emniyet binalarının bombalandığını düşünün. Köprü üzerinde tanklar halkın üzerinden halkı ezip geçiyor. Tanktan ateş açılıyor. Böylesine bir travmayı atlatmak kolay bir şey değil. Bu herkesin gözü önünde oldu. Bu duygusallık içinde vatandaşlarımızın idam konusunda talepleri oldu. İdam konusunda talep geldiği zaman, biz isterdik ki herkesin Türkiye'ye gelip gerçek görüşümüzün ne olduğunu öğrenmenizi isterdik. Biz o zor zamanda bu konuyu tartışmak istemedik. Çünkü duygusallığın yüksek olduğu zaman aldığınız kararlar sağlıklı olmaz. Sağduyu hakim olduğu zaman bunu bir çok siyasi partiyle mecliste konuşursunuz. Demokraside halkın taleplerine tamamen kulak tıkamak doğru değil ama halkın bazı duygularını yönetmek ve doğruları da anlatmak siyasilerin de görevidir. Biz bunu yapmaya çalışırken maalesef Avrupa ülkelerinden, AB'den bize tehditler geldi, idam gelirse böyle yaparız asarız keseriz, sizi atarız. Halkın reaksiyonu daha fazla olmaya başladı. E sor. Arkadaşlarınız geldi söyledik. Ben şahsen söylüyorum, idam cezasına karşıyım. İdam cezasının doğru olmadığını Belarus dahil herkese anlatmaya çalıştık. Çin'den randevu talebinde bulundum ziyaret için. İdam cezasını gündeme getirecek diye randevu vermediler. Eşimi ben ikna ettim idam cezasının kötü olduğuna dair. Kızım da burada İrem arkamda oturuyor. Burada stajerdi. Kızım buradaydı darbe girişimi olduğunda, iki gün sonra dönecekti ve geldi." dedi.

 

"EŞİM ERTESİ GÜN BENİ TEHDİT ETTİ"

15 Temmuz sonrası eşim beni tehdit etti diyen Çavuşoğlu, "15 Temmuz sonrası eşim dedi ki, idam cezası konusunda senin konumunu biliyorum ama bu sefer karşı çıkarsan senle ilişkilerimi gözden geçiririm. Ben hiçbir şey söylemedim çünkü o anda tepki versem onun da tepkisi farklı olacak. 23 yıllık evliyiz ilk defa eşim beni tehdit ediyor. Ben bekledim 15 gün sonra Alanya'da güzel bir ortamda eşime anlattım değişik boyutlarıyla yüzde seksen ikna edebildim. Bu kolay bir süreç değil." İfadelerine yer verdi.

OHAL KAÇINILMAZDI

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle;

"OHAL'i getirmek istemedik ama bu kez kaçınılmazdı. 3 ay içinde süresinden önce tamamlayıp OHAL'i kaldırmayı planladık. Fakat öyle bir kompleks durum ki 3 ay bile yeterli olmadı. Şu ana kadar attığımız adımlar aldığımız tedbirler sonucunda bile tehditin ortadan kalktığına inanmıyor halkımız. Biz de öyle düşünüyoruz."

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu