Bebeklerde emzik kullanımına dikkat !

Bebeklerde emzik kullanımına dikkat !


Bebekler emme isteği ile doğarlar, bazı bebeklerin parmaklarını daha anne karnındayken emmeleri normal bir davranıştır. Emme refleksinin rahatlatıcı etkisinden dolayı doğduktan sonra da emzik kullanmaya başlıyorlar.

Emzik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler :

-Emzik, yabancı dildeki değimiyle “sakinleştirici” bebeğin emme ihtiyacını tatmin eder. Fakat asla beslenme yerine kullanılmamalıdır. 
-Eğer bebek beslenme aralarında da emme ihtiyacı gösteriyorsa emzik kullanılabilir.

- Bebeğe beslenme yerine emzik verilmemelidir.

- Bebek açken emzik ile yatıştırılmamalıdır. - Bebeğin aç olup olmadığını, yorgun olup olmadığını emzik vermeden önce anlamak gerekir; ilk önce sorunu çözmek daha iyidir. İlk kullanımdan önce emziği önce temizleyin. Kaynamış suda 5 dakika bekletin ve tamamen soğuduğuna emin olarak bebeğe verin. Emziği her zaman temiz tutun, sıcak suyla yıkayın ve her kullanımdan sonrada sabun ile yıkayın.

- Eğer emzikte kırılmalar, yırtılmalar varsa kontrol edin. Bazen aileler bebeğe ilaç verdikten hemen sonra emzik verirler. Örneğin; ağrı kesiciler, vitaminler, antibiyotikler gibi. Bu ilaçlar emzikte çatlamalara neden olabilir eğer böyle bir şey varsa hemen atın. Bir tahribat olmasa bile emzik iki ayda bir değiştirilmelidir.

- Emziği hiçbir şekilde şekere ya da bala batırmayın, dişlerde hasara yol açar. Bal botulizm denilen yiyecek zehirlenmesine neden olabilir. Emziği asla bebeğin boynuna bağlamayın. Birçok durumda bebeğin boynuna ipin dolanmasıyla boğulmaya yol açabilmektedir. Onun yerine elbisesine takılmış mandal ya da küçük kurdelelerle tutturulabilir.

- Emziği, biberon ağzından yapmayın; boğulmalara ve ölüme neden olabilir.

- Yürümeye başlayan veya emekleyen çocuğun ağzında bütün gün emzik taşımasına izin vermeyin. Konuşma ve diş gelişmesi ile ilgili sorunlara yol açacaktır.

- Bebeğin emziği çiğnemesine izin vermeyin parçalanıp nefes borusuna kaçmasına neden olabilir. 
 

Emzik kullanmanın avantajı varmı ?

Emme refleksi, parmak emme ile tatmin edildiği taktirde dişlerde bazı gelişimsel problemlere yol açabilir. Anne-baba emzik kullanımını kontrol edebilir fakat parmak emmeyi kontrol edemez. 
En son çalışmalar göstermiştir ki emzik kullanmak bebeklerde ani beşik ölümünü azaltmaktadır.
 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu