Ergenlikte baş ağrısı problemi !

Ergenlikte baş ağrısı problemi !


Yapılan araştırmada ergenlik dönemi ağrılarının yüzde 26'sında ''gerilim tipi'', yüzde 14'ünde de ''migren tipi'' baş ağrısı görülüyor.

Aktüelpsikoloji.com'un haberine göre;Ergenlik dönemindeki gençler üzerinde yapılan çalışmada, 12-18 yaş aralığındakilerin yarısında bir yıl içinde tekrarlayan baş ağrıları saptandı. 
 

Uzmanların 12-18 yaş aralığındaki 2 bin 400 öğrenci üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçlarının dikkat çekici .

Bu araştırmaya göre söz konusu öğrenci grubunun yüzde 50'sinde son 1 yılda tekrarlayan baş ağrısı bulunuyor.
Ağrıların yüzde 90'ı 'birincil' dediğimiz, altta yatan başka bir nedene bağlı olmayan özellik taşıyor 

Birincil baş ağrılarının ''migren tip'' ve ''gerilim tip'' olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten uzmanlar, migren tipinin genellikle ataklarla gelen yarım baş ağrısı olduğunu, buna bulantı ve kusmanın da eşlik ettiğini, sesten rahatsızlık duyulduğunu ve zonklayıcı özelliği olduğunu vurguluyor.. Atak süreleri değişken, çift taraflı olan ve eşlik eden bulguları olmayan, basınç hissinin duyulduğu künt tipi ağrı halinde ise ''gerilim tipi'' baş ağrısından söz edilebileceğini ifade eden uzmanlar, baş ağrısının şekil değiştirmesinin zaman zaman tanıda güçlük yarattığını belirtiyor. 

12-18 yaş aralığında psikolojik, sosyolojik ve hormonal dalgalanmalar yaşanıyor. Ergenlikte birçok değişiklik olurken baş ağrıları da artıyor. Bu dönemdeki baş ağrıları farklılıklar gösteriyor. Kayboluyor, sıklaşıyor, gerilim tipi migren tipine dönebildiği gibi her ikisi karma şekilde olabiliyor. Baş ağrısı 12-15 yaş arasındaki kızlarda daha fazla. Ancak bu 15 yaştan sonra daha anlamlı olarak artıyor. Kızlar adet görmeye başlayınca migren ve gerilim tipi baş ağrıları artıyor. Sınav stresi ve derslerin yoğun olması ergenlikteki baş ağrılarının oranının yetişkinlere yakın olmasının en büyük nedeni. Bu durum özellikle orta ve lisenin son sınıfında artış gösteriyor .

Baş ağrısı tedavisi için ne yapılmalı ?

Baş ağrısıyla hekime başvuran gençlerde öncelikle bunun altta yatan bir nedene bağlı olup olmadığına bakılması gerekir.

Tedavide ilaç ya da başka yöntemler kullanılabileceği gibi, baş ağrısına neden olan psikiyatrik sorun bulunması halinde hastanın uzmana danışılmasında  fayda olacaktır. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

35°
Detaylı Hava Raporu