Bu kentte kimliksiz yaşanıyor!.

Bu kentte kimliksiz yaşanıyor!.


Çin’deki teknoloji kenti Yinchuan’da bankadan markete kadar tüm alışveriş merkezlerinde yüz tanıma sistemi mevcut. Kimlik ve kredi kartına ihtiyaç yok. Doktorlar internet üzerinden reçete yazıyor. Tek sıkıntı mahremiyet....

Çin'in 'en akıllı kenti' olması için geliştirilen Yinchuan, vatandaşların herhangi bir kimlik veya kredi kartı kullanmada yaşayabildiği bir metropol. Tüm alışveriş noktalarında bulunan yüz tanıma sistemleri, insanların yüzlerini okuyarak ödemeyi gerçekleştirmelerini sağlarken, banka işlemleri için bile herhangi bir kimlik beyan etmeye gerek duyulmuyor. CNN'in ziyaret ettiği kentte, kent sakinleri günlük hayatı kolaylaştıran teknoloji ile, merkezlerdeki buzdolaplarından çevrimiçi alışveriş yapabilirken, hayatın her alanına giren teknoloji mahremiyet sorununu açığa çıkarıyor. Eleştirenler tüm hayatın verilenmesinin, hükümetin bireyler hakkında gerektiğinden fazla bilgi sahibi olmasını sağladığını savunuyor.

HASTANELERE HARİKA FİKİR

Günlük hayata entegre edilen teknoloji, birçok işin daha az maliyetle yapılmasını sağlıyor. Çöp kutularına yerleştirilen güneş panelleri ile çöpler çöp kutusundayken preslenirken, çöpün dolması halinde de çöp kutusu merkeze boşaltılmak için talep gönderiyor. Yönetim binası da kapısındaki hologramlarla misafirleri karşılıyor. İnsanlar genel bilgileri sırada beklemeden duvarlardaki panellerden öğrenebiliyor.

Bu teknoloji sağlık hizmetlerinin de ana parçası durumunda. Haodaifu Çevrimiçi internet portalı sayesinde doktorlar ile hastalar, reçete ve terapi gibi işleri yüzyüze gelmeden de halletmiş oluyor. Yerel yetkililer, bu uygulama ile hastanelerdeki doluluk oranının ciddi oranda azaldığını ifade ediyor.

DİJİTAL TEKNOLOJİ ÜZERİNE ÇALIŞAN

TM Forum'un başkanı Peter Sany, yaşlanan nüfus ile sağlık hizmetlerinin kamu bütçesinden daha fazla yük oluşturduğunu belirterek, bu teknolojilerin maliyetleri düşürebileceğini aktardı.

BÜYÜK PLANIN KÜÇÜK PARÇASI

Kırsal bölgede yaşayan 250 milyon kişiyi kentlere taşımayı hedefleyen Çin'in Yinchuan gibi 200 pilot projesi daha var. Bu durumun bir yansıması da 1.5 milyon nüfuslu kentteki çok sayıdaki gökdelenin boş durması. "Boşlar çünkü yeni vatandaşlar için planlandılar" diyen Oxford Üniversitesi'nin 'Geleceğin Şehirleri' programından Dr. Igor Calzada, "Önce teknolojiyi organize edip, şehir hazır olduktan sonra vatandaşları yönlendirmeyi hedefliyorlar" dedi. Ancak, Calzada bu fikre katılmadığını belirtip, yaşamla beraber gelişen bir yapıda olduğunu savundu.

.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu