Subliminal mesajlar çocuklar için büyük tehdit!

Subliminal mesajlar çocuklar için büyük tehdit!


TV ve sinemada gözün bile seçemeyeceği kısa sürede bilinçaltına itilen kareler subliminal mesaj olarak adlandırılıyor. İnsan beyninin günümüzde daha yakından tanınır hale gelmesi ve ilerleyen teknolojinin de etkisiyle düşünce gücü etkinliğini artırıyor.

Kişilerin bilinçaltına mesajlar göndermek konusunda dijital ses dosyalarındaki işitsel kaynaklar, TV ve sinemada gözün bile seçemeyeceği kadar kısa sürede bilinçaltına itilen kareler, reklam benzeri afişlere yerleştirilen işaret veya kelimeler kul­la­nı­lı­yo­r 
 

Bi­linç­li gör­me­de sa­ni­ye­de en çok 24 ka­re iz­le­ne­bi­lir. Eğer sa­ni­ye­deki kare sayısı 24 değil de 25 yapılırsa, son karedeki fotoğrafı bilinç algılayamaz, bu son 25. kare direkt bilinçaltına gider. TV’de ise saniyede geçen görüntü 2’dir. Gizli reklam ya da mesajlar, 25. kare kullanılarak, maalesef bugün bile yaygın bir şekilde gizlenebilmektedir. Etik olmayan bu durum, kişiler farkında olmadan çeşitli tüketim maddelerine ya da kişinin bilinçli iken reddedeceği farklı fikirlere yönelmesine neden olabilmektedir. 
 

Sub­li­mi­nal bi­lin­çal­tı me­saj­lar ne­de­niy­le, ço­cuk­la­rı­mı­zın ve genç­le­ri­mi­zin he­nüz ol­gun­laş­ma­mış ya da ki­şi­li­ği otur­ma­mış be­yin­le­ri­ni, ken­di amaç­la­rı doğ­rul­tu­sun­da is­tis­mar ede­bil­mek­te­di­r.Bu du­rum, ço­cuk­la­rı­mı­zı ve in­san­la­rı­mı­zı yoz­laş­tır­ma­ya se­bep ola­bi­lir. Ço­cuk­lar­da be­yin ge­li­şi­mi­nin tam ol­ma­dı­ğı­nı da dü­şü­nür­sek sub­li­mi­nal me­saj­la­rın ne den­li tah­ri­bat ya­pa­ca­ğı açık­tı­r .


 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu