Yeni yargı paketi geliyor.

Yeni yargı paketi geliyor.


Ceza Muhakemesi Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda köklü değişikliklere gidiliyor. Adalet Bakanlığı, yeni yargı paketiyle darbe yargılamalarını hızlandırmaya dönük düzenlemeler yaptı. Darbeci askerlerin işlemleri emniyette alınacak ve sivil cezaevlerine konulacak. 3 gün olan tahliye talebinin değerlendirilmesi 15 gün içinde sonuca bağlanacak. Düzenlemede cinsel istismar, trafik cezaları, organ ve doku ticaretine ilişkin cezalar da artıyor..

Darbe suçu işleyen askerler emniyetin nezarethanelerde kalacak, örgütlü suçlarda tahliye talebi 3 gün yerine 15 gün içinde değerlendirilecek, trafiği tehlikeye sokanlar 2 bin 700 lira para cezası ödeyecek.

CMK VE TCK'DA YENİ DÜZENLEME

Ceza Muhakemesi Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazetecilerin Ankara temsilcilerine konuştu, yeni düzenlemelerin detaylarını paylaştı. Buna göre, artık terör ve darbe suçundan yakalanan askerler Emniyet'e alınıp sivil cezaevine konacak. Örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlardan dolayı tutuklu olanların tahliye talebi üç gün yerine 15 gün içinde değerlendirilip karara bağlanacak. Darbe yargılaması gibi örgüt suçlarına da dönük olarak yargılamanın hızlandırılması amacıyla, iddianamenin okunması yerine isnada konu eylemler, deliller ve hukuki nitelendirmeler anlatılacak. Bir diğer yenilik ise, dava nakillerine ilişkin şimdiye kadar bir davanın nakli ancak yargı hükmüyle mümkündü. Darbe davalarında kolaylık için madde değişti. Duruşmalar il sınırları içinde başka bir yerde de yapılabilecek.

SAVCILARA BİLGİSAYARA EL KOYMA YETKİSİ

Hakkındaki kovuşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yurtiçinde saklanan veya yabancı ülkede bulunan kişilerin mal varlıklarına el koymaya imkân veren yeni düzenlemeyle polise doğrudan ifade alma yetkisi tanınıyor. Yargı paketiyle savcıların yetkileri de genişliyor. Mevcut düzenlemede, gecikmesinde sakınca olması halinde bile savcıların bilgisayarlara el koyma yetkisi yoktu. Yeni düzenlemede gecikmede sakınca bulunan hallerde savcı bilgisayar ve kütüklerinde arama ve el koyma işlemini yapabilecek. Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlüler hakkında düzenlenen tutanaklara açık kimlik yerine sicili yazılacak.

TRAFİĞİ TEHLİKEYE DÜŞÜRME CEZASI 2700 LİRA

Bu hafta meclise sevk edilmesi beklenen düzenlemede cinsel istismar suçuyla ilgili cezalar da artırılıyor. Ceza mağdurun yaşına göre belirlenecek. Mağdurun 12 yaşından küçük olması halinde sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla, cinsel istismar girişimi halinde ceza 8 yıldan 10 yıla, nitelikli cinsel istismarın alt sınırı ise 16 yıldan 18 yıla çıkarılıyor. Trafik cezalarına ilişkin de hükümler var. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma alt sınırı 1 aydan, 3 aya çıkarılıyor. Bu suçu işleyen, 2700 lira para cezası ödeyecek. İkinci defa işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılacak. Ayrıca kumar oynanması için yer ve imkân sağlamanın cezaları da artıyor. Ceza alt sınırı 1 yıla, üst sınır 1 yıldan 3 yıla çıkıyor. Yani en az 10 bin 800 TL adli para cezası öngörülüyor.

Organ veya doku ticareti, nitelikli dolandırıcılık ile tefecilik suçlarını işleyenler de teknik takibe alınabilecek. Ayrıca bu suçu işleyenleri mal varlıklarına el konabilecek. Bu amaçla ceza muhakemeleri kanununun ilgili maddesine bu suçlar de eklendi.

.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu