Irak Başbakanı İbadi'den Türkiye'ye yine tehdit.

Irak Başbakanı İbadi'den Türkiye'ye yine tehdit.


Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye'ye yönelik tehditkâr açıklamalarını sürdürüyor. Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre, Irak Başbakanı İbadi, Kerbela ziyareti sırasında Musul operasyonuna ilişkin küstah açıklamalarda bulundu..

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Şiilerin kutsal mekanı Kerbela'yı ziyaretinde Musul operasyonuna ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Abadi, "Türkiye'nin hiçbir şekilde Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Türk askeri varlığına ilişkin ise Abadi, "Irak sınırları içinde bulunan Türk güçlerine yerlerinden kıpırdamamalarını öneriyoruz" diye konuştu.

Abadi, "Türkiye'nin Irak'ta güç bulundurmasına yönelik ısrarını şaşkınlık karşılıyorum" dedi.

Musul Operasyonu'nun yakınlaşmasıyla Ankara operasyona katılacağını açıklamıştı. Beraberinde ise Bağdat, Türkiye'nin Irak sınırlarında bulunan güçlerini geri çekmesini talep etmişti.

YILDIRIM: YAPTIĞIMIZ ÇOK AÇIK

Öte yandan Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ise bugün Musul'a ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Başika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DEAŞ saldırıları oluyor, dolayısıyla karşılık veriliyor. Oradaki askeri unsurlarımızın yaptığı şey çok açık, DEAŞ'a karşı mücadele veren yerel Irak halkının eğitimini yapıyor.

DEAŞ'tan doğrudan gelen saldırılara karşı, karşılık vermek suretiyle böyle bir hizmet görüyor. Musul'un bir gecede DEAŞ tarafından işgal edildiğini biliyorsunuz. O dönemde bizim Başkonsolosluğumuz'da bulunan vatandaşlarımız rehin alınmıştı.

Şimdi Amerika, Irak Bağdat Hükümeti öncülüğünde Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesine yönelik yeni bir plan var. Bu planla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, biz diyoruz ki 'Bu çalışmaları yapabilirsiniz, biz bu çalışmaları destekliyoruz, ancak ne yaparsanız yapın işgalden önceki Musul halkına dokunmayın.

Musul, Musullularındır. Dışarıdan getirilen başka sivillerle şehrin demografik yapısı bozulmasın, yeni bir iç savaşın, yeni bir anlaşmazlığın kapısı açılmasın.' Dediğimiz budur. Bu hususu da büyük bir dikkatle izliyoruz, takip ediyoruz."

.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu