Cyber-Warrior’u ekol yapan etkenler nelerdir?

Cyber-Warrior’u ekol yapan etkenler nelerdir?


Türkiye’ye hack kültürünü yerleştirerek yüzlerce hack sitesinin açılmasına vesile olduk. Son yılların en popüler hacking tekniği olan permission açıklarına karşı CyberSpy5 server hack Script’ini geliştirdik.

Cyber-Warrior’u ekol yapan etkenler nelerdir?

Hack konusunun bir etik anlayışı olması gerektiğini, Sansasyon oluşturacak olayları yapmak yerine bir amaç uğruna mücadele etmenin önemini, bu işin bir Misyon’u olması gerektiğini düşündük ve ilk misyonu biz oluşturduk. Bu akım sayesinde Türkiye’de birçok grup kendi ülkesinin sitelerine saldırmak yerine Türkiye karşıtı, inanç ve ahlaki değerlere saldıran sitelerle mücadele etmeye başlamıştır.

Türkiye’ye hack kültürünü yerleştirerek yüzlerce hack sitesinin açılmasına vesile olduk. Son yılların en popüler hacking tekniği olan permission açıklarına karşı CyberSpy5 server hack Script’ini geliştirdik. Türkiye’nin ilk XSS Scanner’ını, Dünyanın ilk RFI Scanner programını yaptık. Dünya’nın ilk MAC Adres değiştirme programı olan CW Mac Adress Changer programlarını geliştirdik. Türkiye’nin ilk hacking ve bilişim korsanlığı kitabı Security bölümü yöneticimiz tarafından yazıldı. Online Eğitim sunan ilk Siber Akademi Cyber-Academy’i hayata geçirdik.

Cyber-Warrior, Sosyal Medya’nın etkilemediği nadir oluşumlardan. Aktifliğinizi nasıl koruyorsunuz? Bu insanları sisteme bağlayan olay nedir?

Bizi biz yapan misyonumuz ve misyonu bizden sonra gelen arkadaşlarımıza aktarmayı görev olarak görüyoruz. Biz sadece hack yapmıyoruz. Her yaştan her düşüncede olan üyeler var. Bu insanları değerlendirmek onları topluma yön gösterecek insanlar olması için çaba gösteriyoruz. Cyber-Warrior adını haberlerden duyup gelen birçok insan var. Cyber-Warrior muhafazakâr yapısıyla topluma örnek oluşturmaktadır. Sizde takdir edersiniz ki örnek olmamız birçok insanın takdirini toplamakta, aramıza katılma hevesi oluşturmaktadır. Bizde milli-manevi değerlerine bağlı her yaştan insanı aramıza alıyoruz. Sistem asla kişilere bağlı kalmamaktadır. Sistem bu şekilde kendi kendisini devam ettiriyor.

Ülkemizde bir çok hacking grubu mevcut, sizce bu durum ülkemiz için bir tehlike arz etmiyor mu?

Ülkemizi tehdit eden saldırılar sadece yurt içindeki gruplar değil diğer ülkelerdeki ve uluslararası gruplarca da yapılmaktadır. Bu oluşumlar kendi kuruluş amaçlarına göre veya keyfi olarak ülkemizdeki siteleri hedef almaktadırlar. Bunlar büyük bir kısmı bir hevesle kurulan küçük gruplar olup zaman içerisinde heveslerinin kaybolması ile dağılıp gitmektedirler. Az sayıdaki, büyük ve organize gruplar ise elemanlarının çeşitli devletlerce yapılan operasyonlar sonrası ele geçirilmesi ile dağıtılmaktadır. Ülkemizde ise birçok grup kurulup kısa süre sonra tutunamayıp dağılmaktadırlar.

Tabi ki sizi hedef alan oluşumlar her zaman için tehlike demektir. Ancak buralardan gelen saldırılar güvenliğinizi arttırmanızda size yardımcı da olur. Saldırılar sayesinde sistem güvenliğinizdeki zayıf noktaları görmekle birlikte her zaman her türlü saldırıya hazırlıklı olmak için yapılması gereken hazırlıkların ne kadar önemli olduğunu görmenizi sağlar. Devlet olarak da son yıllardaki çalışmaları takip ederseniz bu konuda ülkemizde ciddi gelişmeler olduğunu ve bu konuda belli noktaya gelindiği görülüyor.

 

Ülkemizde bulunan sitelere saldırı düzenliyor musunuz?

Kesinlikle ülkemiz sınırları dâhilindeki her hangi bir web sitesine saldırı düzenlememiz söz konusu değildir. Bu site milli-manevi değerlerimize aykırı, Misyonumuza ters bir içeriğe sahip ise bunlarla yasal yollar ile mücadele ediyoruz. Mesela 5651 sayılı kanuna göre katalog suçlar kapsamına giren (müstehcen içerik, fuhuş, kumar, çocukların cinsel istismarı vb.) Bu siteleri BTK’ya bildirerek kapatılmasını sağlıyoruz. Katalog suçlar kapsamına girmeyen sitelerde bir ihlal tespit edilmesi durumunda konuya özel farklı legal yöntemler geliştiriyoruz. Örneğin belli bir topluluğa karşı kin ve nefret içeriği olan bir site ya da içerik ile ilgili yer sağlayıcı ile iletişime geçerek yüzlerce kişi ile aynı içeriği şikayet edip yayından kaldırılmasını sağlayabiliyoruz.

 

Cyber-Warrior herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı mıdır?

Cyber-Warrior hiçbir kurum ya da kuruluşa bağlı değildir. Kendi misyonu vardır ve ona bağlıdır. Cyber-Warrior misyonu gereğince kendisinden destek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır.

 

Bilişim suçları konusunda Devletimizin attığı adımları yeterli buluyor musunuz? Eksiklikler nelerdir?

Bilişim suçları ve bunlarla mücadele konusunda devletimiz gerekli adımları fazlasıyla atıyor bu konuda bir eksiklik görmüyoruz.

Emniyetimizde Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı adıyla ayrı bir başkanlık kurulmuş olup hemen hemen her ilde il şube müdürlükleri kurulmuştur. Bu Bilişim Suçlarına verilen önemin bir göstergesidir.

Ancak eksik olan dış dünyadan gelecek olan siber saldırılara karşı ulusal bir siber savunma stratejisinin ve bu yöndeki insan kaynağının eksikliğidir.

Türkiye’de henüz bilgisayarlar yaygınlaşmamışken adınızı ve kayıtlarınızı biliyoruz. Peki, bu uzun yolculuk, grubunuzu yormadı mı?

Cyber-Warrior kişilere değil sisteme bağlı bir oluşumdur. Sisteme bağlı kalındığı müddetçe çok iyi işler yapacağımızı umuyoruz. Eğer sisteme değil de kişilere bağlı kalsaydık bu gün olmayabilirdik. O yüzden aramızdan ayrılan arkadaşlarla helalleşip yolumuza bakıyoruz. Bir kişi ne kadar bilgili olursa olsun yerine mutlaka birileri yetiştirilecektir. Sistem kendisini sürdürdüğü müddetçe bizde var olacağız inşAllah Allah’ın izniyle.

Cyber-Warrior için devlet tarafından korunan ekip vs diyorlar. Bu konuda ne diyorsunuz?

Devlet kurumsal kimliği ile resmi olarak hiçbir hack grubu ile görüşmez. Devletin çeşitli kurumlarındaki görevliler belli konular hakkında teknik konularda kişisel ilişkiler aracılığıyla destek isteyebilir. Cyber-Warrior devletine gönüllük esasına göre yardımcı olmakta, gerekli bilgi, belge ve materyali gerektiğinde ya da talep edildiğinde ilgili kurumlara ulaştırmakta kendini sorumlu hissetmektedir.

Cyber-Warrior’a her internet kullanıcısı üye olabilir mi?

Sitemize kefalet sistemi ile üye olunmaktadır. Üye olmak biraz zordur, sabır gerektirir…

 

2. ve Son bölüm

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu