Görevi veren makama sorulacak

Görevi veren makama sorulacak


Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "Silahlı Kuvvetler mensuplarımız hakkında eğer bir soruşturma yapılacaksa bu göreviyle ilgili değil mi diye görevi veren makama -bu Başbakan, bakan olabilir- bunlardan izin alınması gerekir doğrultusunda bir çalışma başlatıldı" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, görev suçlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığını belirterek, "Silahlı Kuvvetler mensuplarımız hakkında eğer bir soruşturma yapılacaksa bu göreviyle ilgili değil mi diye görevi veren makama -bu Başbakan, bakan olabilir- bunlardan izin alınması gerekir doğrultusunda bir çalışma başlatıldı" dedi.

Yılmaz, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görev suçlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığını ifade eden Yılmaz, görevi, görevi verenin belirlediğini kaydetti. Yılmaz, bunun dışındaki belirlemenin doğru olmadığını vurgulayarak, "Bir suçla ilgili, MİT olayında var, Başbakan'dan izin alınması lazım. Silahlı Kuvvetler mensuplarımız hakkında eğer bir soruşturma yapılacaksa bu göreviyle ilgili değil mi diye, görevi veren makama -bu Başbakan, bakan olabilir- bunlardan izin alınması gerekir doğrultusunda bir çalışma başlatıldı" diye konuştu.

Komisyon sırasındaki görüşmelerde ise Yılmaz, görevi verenin takdir hakkı doğrultusunda bir soruşturma izni talep edeceklerini bildirdi.  

Yılmaz, düzenlemenin, Nisan ayında TBMM'ye bir torba tasarıyla gelebileceğini bildirdi.

Muhalefetin, son kararı Başbakan'ın vermesini eleştirdiğinin anımsatılması üzerine Yılmaz, hiçbir sıkıntının olmadığını ifade etti.

Tasarıdan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un yararlanıp yararlanmayacağına yönelik soru üzerine Yılmaz, "Şimdi ben ne cevap versem, birşey söyleyeceksiniz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK'da derin çatlak! Hainler birbirine düştü
Türkiye
Doğu Anadolu'da kar yağışı bekleniyor
Dünya
Terör devleti İsrail'den Türkiye için seyahat uyarısı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu

astropay