HSYK ile ilgili değişiklik olabilir

HSYK ile ilgili değişiklik olabilir


Cumhurbaşkanı Gül, "(HSYK ile ilgili düzenleme) Yasanın nasıl çıkacağına bakmak lazım. Hala Genel Kurul'da bazı değiştirilebilecek imkanlar vardır. Önce bir yasa çıksın, o zaman ne yapacağımı göreceksiniz" dedi.

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile ilgili düzenlemeye ilişkin, "Yasanın nasıl çıkacağına bakmak lazım. Hala Genel Kurul'da bazı değiştirilebilecek imkanlar vardır. Önce bir yasa çıksın, o zaman ne yapacağımı göreceksiniz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin komisyon çalışmalarının ardından büyük değişiklik olmadan Genel Kurul'a geldiğinin belirtilmesi ve "Eğer HSYK'nın yapısını bu şekilde değiştiren teklif, mevcut haliyle Meclis'te kabul edilirse veto edecek misiniz" sorusu üzerine Gül, şunları söyledi:

"Geçen haftaki çabalarımı biliyorsunuz. Ben bir anayasa değişikliğinin gerçeklemesi için uğraştım. Aslındaki buradaki esas amaç, sadece yargı çerçevesinde tartıştığımız bir konunun anayasa ile halledilmesi değil aynı zamanda Türkiye'de sıkıntı olduğunda iktidar ve muhalefetin işbirliğiyle de bir konunun çözülebildiğinin gösterilmesine çok önem veriyordum. Bu büyük bir moral olurdu ama maalesef gerçekleşmedi gördüğüm kadarıyla. Şimdi yasanın nasıl çıkacağına bakmak lazım. Hala Genel Kurul'da bazı değiştirilebilecek imkanlar vardır. Önce bir yasa çıksın, o zaman ne yapacağımı göreceksiniz."

-"Benim böyle bir yetkim yok"

Cumhurbaşkanı Gül, 5 yıldır tutuklu olan ve kanser tedavisi gören eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ile ilgili Cumhurbaşkanlığında özel bir çalışma başlattığı, talimat verdiği yönünde bilgiler olduğunun anımsatılması ve "Hilmioğlu ile ilgili bir girişiminiz olacak mı" diye sorulması üzerine, gerek mahkumlar gerekse yargılananlar arasında ileri yaşta ve rahatsız olanlar bulunduğunu, bu duruma insani açıdan yaklaştığını ifade etti.

"Bunlar eminim ki hepimizi çok rahatsız ediyordur. Bunlardan birisi de Sayın eski Rektördür. Tabii ki bir an önce bu tip dosyaların benim önüme gelmesi gerekiyor" diyen Gül, kamuoyunda Cumhurbaşkanının istediğini resen affedebildiğine ilişkin bir düşünce olduğunu, böyle bir yetkisi olmadığını vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim yetkim, belli bir prosedürden sonra Adli Tıp vasıtasıyla benim önüme dosyalar gelirse ben ancak o zaman devreye girebiliyorum. Bu bakımdan gerek hasta olanların gerekse yaşları çok ilerlemiş olanların dosyalarının bir an önce önüme gelmesini arzu ediyorum ki ben de o zaman üstüme düşeni yapabileyim. Bu konuların hızlandırılması ve çalışmaların daha titiz yapılmasıyla ilgili talimatlarım oldu."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu