HSYK çözümü Anayasal değişiklikte

HSYK çözümü Anayasal değişiklikte


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HSYK düzenlemesinde kalıcı çözümün Anayasal değişiklikle sağlanabileceğini söyledi.

 TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HSYK düzenlemesiyle ilgili "Kalıcı çözüm bence yine Anayasa değişikliğinden geçiyor. Vakit çok geç değil, her an bu değişiklik yapılabilir" dedi.

Çiçek, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK ) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. 

Türkiye'nin, Cumhuriyetin ilk yıllarında kalkınma çabalarını büyük ölçüde KİT'ler eliyle yürüttüğünü belirten Çiçek, gelinen noktada Türkiye'nin kalkınmasını özel sektör eliyle yürüttüğünü kaydetti.

İhracatın özel sektör eliyle yapıldığını, çağdaşlaşma ve modernleşme yürüyüşünde en büyük desteğin, en büyük gücün işveren kesimi olduğunu belirten Çiçek, "Ülkenin huzuru, refahı, geleceği hepimizi ama en çok da sizi ilgilendiriyor. Ülkede huzur, istikrar, güven varsa, bu yatırım ortamını teşvik ediyor; yatırımların ülkemize kazandırılmasında çok önemli bir rol oynuyor" dedi.  Çiçek, şunları söyledi:

"Şüphesiz huzurun, istikrarın sağlanmasında da Anayasa son derece önemli. Sizlerin de katkısı ve desteğiyle uzun bir çalışma yaptık. Bu, Türkiye için çok önemli bir çalışmadır. Henüz olumlu sonuçlandıramadık maalesef ama Türkiye bir kazanım elde etti. Bundan sonra bu iş yapılacak. Bu Anayasa ile Türkiye yoluna devam edemez. Dört siyasi partimizin kabul ettiği yöntemle ancak 60 maddede görüş birliği sağlanabildi. Geri kalan maddelerde görüş birliği sağlanması zordu. Dolayısıyla bundan sonraki Anayasa yapım çalışmalarında mevcut partilerin tümünün yüzde yüz mutabakatıyla bundan sonraki maddelerde görüş birliği sağlamada zorluk var. Gerçekçi olmak lazım. Keşke olabilse, biz de bunu 25 ay denedik ancak 60 madde yapabildik. Bir süre daha bu devam etseydi bu 60 değil de 70 madde olurdu ama Anayasa'nın tümünü görüş birliği içinde gerçekleştirme imkanı gözükmüyor çünkü her siyasi partinin varlık sebebi olan ve kendince 'kırmızı çizgi' olarak ifade ettiği hususlarda şu an mevcut dört partinin anlaşma imkanı olmuyor. Böyle olunca da birlikteliği sağlamak mümkün olmuyor. Onun için doğrusu ben yine bu sürecin devam etmesini ancak görüşme yöntemlerinde değişiklik yapılarak bu işin götürülmesi gerektiğini düşünmüştüm. Bunu yazdım da sayın Başkanlara. Yöntem değiştirerek bundan sonra bu işin devam etmesi gerekiyor".

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu