Tekrar bağımsız bir ülke olabilmek için AB'den ayrılıyoruz

Tekrar bağımsız bir ülke olabilmek için AB'den ayrılıyoruz


İngiltere Başbakanı May, "Tekrardan bağımsız, tamamıyla egemen bir ülke olabilmek için AB'den ayrılıyoruz. Brexit'in ardından inşa edeceğimiz Britanya, küresel bir Britanya olacak." dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Genel Başkanı olduğu Muhafazakar Parti'nin Birmingham şehrinde düzenlenen yıllık kongresinin kapanışında yaptığı konuşmada, hükümetin bir Brexit planı olduğunu söyledi.

 

İngiliz toplumunun 23 Haziran'daki AB referandumunda "değişiklik için oy verdiği" değerlendirmesinde bulunan May, "Değişiklik yaşanacak. Değişiklik yaşanmalı çünkü ülkemizde sadece 3 ay önce sessiz bir devrim gerçekleşti." dedi.

 

Hükümetin, AB ile yapacağı müzakerelerin ardından varacağı anlaşmanın neleri kapsayacağına dair konuşmak için erken olduğunu söyleyen May, şöyle konuştu:

"Zorlu bir müzakere süreci olacak. Süreç boyunca müzakerelere ilişkin güncel yorum yapılması için hep bir baskı olacak ancak yorumda bulunmak ulusal çıkarlarımıza uymaz. Ancak sağlamayı istediğimiz anlaşmaya yönelik açık olursam; Avrupalı dostlarımızla güçlü ve olgun bir ilişkinin tadını çıkarmak istiyorum. Anlaşmaya, terörle mücadele çalışmaları ve hukuk alanında iş birliğini, mallar ve hizmetlere serbest ticareti eklemek istiyorum. Britanyalı şirketlere maksimum ticaret özgürlüğü vermek ve tek pazarda iş yapmalarını istiyorum. Avrupalı işletmelerin de burada aynısını yapabilmesini istiyorum. Tekrardan bağımsız, tamamıyla egemen bir ülke olabilmek için AB'den ayrılıyoruz. Brexit'in ardından inşa edeceğimiz Britanya, küresel bir Britanya olacak."

"AB yasası otoritesi sonsuza kadar son bulacak"


Bir sonraki parlamento döneminde Avrupa Toplumları Yasasından kurtulmak üzere İptal Yasa Tasarısı sunulacağını anlatan May, "Yasalarımız artık Brüksel'de değil, Westminster'da (Londra'daki parlamento) yapılacak. Yargıçlarımız Lüksemburg'da değil, ülke genelindeki mahkemelerde oturacak. Bu ülkedeki AB yasası otoritesi sonsuza kadar son bulacak." dedi.

İptal Yasa Tasarısı, 44 yıl önce İngiltere'nin AB'ye girişini sağlayan Avrupa Toplumları Yasasının yerini alacak. AB üyeliğiyle ülkede yürürlükte olan yasaların tamamı İngiliz yasasına çevrilecek. Yeni yasa tasarısı gelecek yıl ilkbaharda parlamentoya sunulacak ancak ülke AB'den resmen ayrılmadan önce yürürlüğe girmeyecek. İngiltere'nin AB'den resmen çıkmasının en az 2 yıl sürmesi öngörülüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu