Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi

Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Türkiye’nin ilk "Geofit Bahçesi"nin temelini Yalova'da atacak. Bahçe, barındırdığı endemik ve toplam tür sayısı bakımından dünyada birinci sırada yer alacak.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin ilk "Geofit Bahçesi"nin temelini Yalova'da atacak. Bahçe, barındırdığı endemik ve toplam tür sayısı bakımından dünyada birinci sırada yer alacak. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en zengin biyolojik çeşitliğine sahip ülkelerinden birisi olan Türkiye, 4 bini endemik olmak üzere toplam 12 binin üzerindeki bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Geofitler yani yumrulu ve soğanlı bitkiler, biyolojik çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri olarak nitelendiriliyor.

Türkiye florasından 2000 yılından bu yana 1000 geofit türü toplandı ve yaklaşık 100 bin adet bitki, Yalova'da Türkiye Geofit Bahçesi'nde muhafaza altında tutuldu. Türkiye Geofit Bahçesi, barındırdığı endemik türler ve toplam tür sayısı bakımından dünyada birinci sırada yer alacak.

Bahçede, Alpin Sera, Yetiştirme ve Çoğaltım Serası, Sergileme Alanı, Peyzaj Alanları, Laboratuvar ve Herbaryum Kompleksi bölümleri bulunacak.

Türkiye Geofit Bahçesi, fiziksel yapılar, seralar kompleksi, giriş kompleksi ve açık alanlar olmak üzere toplam 20 bin metrekare alandan oluşacak.

Türkiye Geofit Bahçesinde yürütülecek faaliyetler ise şöyle sıralandı:

"Türkiye geofitlerinin tamamının koleksiyonları oluşturularak muhafazası sağlanacak ve gelecek nesillere aktarılması temin edilecektir. Dünya standartlarında laboratuvar, herbaryum ve kütüphane kurulacak. Okul öncesi ve okul çağı çocukları ile lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve vatandaşlarımız çeşitli eğitici, öğretici ve eğlendirici kurs ve programlarla eğitilecek. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar; konferans, seminer, sergiler, gösteriler ve çeşitli yayınlarla tanıtılacak. Nesli tehlike altında bulunan, hızla azalan ya da nadir bulunan bitkiler koruma altına alınacak, üretimleri yapılacak, tohumları saklanacak ve doğal popülasyonunu zenginleştirme projeleri uygulamaya konulacak. Ekonomik yönden yarar sağlayacak potansiyele sahip geofitler üzerinde çeşit geliştirme çalışmaları yapılarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak."

Açıklamada, Türkiye'de bir ilk olan Geofit Bahçesi'nin temelinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından, 20 Ocak 2014 tarihinde Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde atılacağı bildirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu