Bebeklerde ek gıdaya ne zaman ve nasıl başlanmalı ?

Bebeklerde ek gıdaya ne zaman ve nasıl başlanmalı ?


Bebeklerde ek gıdaya geçmek için en uygun zaman 6. aydır. Hem bebeğin artan besin ihtiyaçlarının karşılanması hem de beslenmeyle ilgili ağız becerilerinin (yutma, çiğneme gibi) geliştirilmesi için çok gereklidir.

Her bebeğin hayatının ilk altı aylık döneminde sadece anne sütü almasını çok önemlidir.. Ancak ek gıdaya başlamak ve bebeğin bir yaşında erişkin diyetine geçebilecek hale gelmesi, bu arada yutmayı ve çiğnemeyi öğrenmesi de daha sonrası için önemlidir.O nedenle ek gıdalara mutlaka 6. ayda başlamak gerekir.

İlk yıl özelliklede 9. aya kadar anne sütü ağırlıklı beslemek, yeni tatlarla bebeği tanıştırmak önemlidir. 1 yaşından sonra ana öğünlerde ek gıda , gece beslemelerinde anne sütü vererek devam edebilirsiniz.

Ek gıdalara başlarken dikkat edilecek konular

 • Ek gıdalar mutlaka bebek aç iken denenmelidir.
 • Her yeni gıda tek başına denenmelidir.
 • Bebeğe verilecek ek gıda önce çok az denenmeli, daha sonraki günlerde miktar arttırılmalıdır.
 • İlk denemenizde sevmediği bir gıdayı zorla vermeyiniz.
 • Ek gıdaları bebeğinize kaşık veya bardakla veriniz, biberon kullanmayınız.
 • Ek gıdaları hazırlarken, temizliğe çok önem verin, cam rende, temiz su kullanın.
 • Bebeğinize vereceğiniz her gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır. Konserve , dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekler, hazır meyve suları, kolalı içecekler, hazır çorbalar, içine boya, tatlandırıcı veya aroma katılmış besinler bebeğiniz için uygun değildir; asla vermeyin
 • Hazırladığınız yiyecekleri oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyin, buzdolabında muhafaza edin.
 • Taze sıkılmış meyve sularını sadece hazırladığınız öğün için bebeğe verin
 • Ek Gıdaya Geçerken Altın Kural
 • Ek gıdaya geçtiğinizde hangi yemeğin ne zaman verileceğine bebeğe bakan karar vermeli..
 • Yemeği yiyip-yemeyeceğine veya ne kadar yiyeceğine bebek karar verir.
 • Unutmayın; bebeğiniz zorlamak iyi bir fikir değildir; ileride yeme problemlerine yol açar.

Ek Gıdaya  geçerken bebeğin hazır olup-olmadığını nasıl anlarım?

 1. Bebeğiniz  sizin yiyeceklerinize ilgi göstermesi,
 2. Siz yemek yerken sizi izlemesi,
 3. Uzanmaya çalışması,
 4. Hatta bazen ağzını oynatması
 5. Bebeğinizin desteksiz oturması
 6. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiğinde ağzına aldığı besini ağzında çevirebiliyor ve geriye itebilmeli

ilk ne vermeliyim ?

Muhallebi 

Pirinç unundan yapılmış muhallebi bebekler için kolay bir başlangıç sağlayabiliyor. Ancak uyaralım muhallebi yaparken de dikkat etmemiz gereken kurallar var. Muhallebi yapımında inek sütü kullanımı artık tartışmalı bir konu. Yarattığı sindirim sorunları ve demir açısından zayıf bir besin olması nedeniyle doktorların büyük bir kısmı inek sütünün bir yaşına kadar bebeklere verilmesini ya da bebek yiyeceği yapımında kullanılmasını uygun görmüyor.
  
Sebze Püresi/Çorbası 

Muhallebiyle ek gıdaya geçiş alışkanlığı günümüzde yavaş yavaş değişiyor. Birçok çocuk doktoru artık bebeklere verilecek ilk katı besinin olarak sebze püresini öneriyor. Kalorili fakat pek fazla besleyici özelliği olmayan muhallebinin yerine sebze püresini tercih edebilirsiniz. 
  
Bebeğinizin ilk sebze püresi  mutlaka mevsim sebzelerinden seçilmeli. Alerji riskine karşı bir ya da iki sebze çeşidiyle başlanmalı ve üç gün bekleme kuralına uyularak içeriği yavaş yavaş zenginleştirilmeli. Sebzeler vitamin ve mineral açısından çok zenginler ama bir o kadar da hassaslar. Sebzelerin besleyici değerlerini kaybetmemek için pişirme şekline ve saklama koşullarına özen göstermek gerekiyor. 
  
Pürenin birazcık pütürlü olmasına da özen gösterin, ufaklığı işin başında pütürlere alıştırmanızda fayda var. Ama bebeğiniz henüz bu pütürlerle başa çıkamıyorsa, daha pürüzsüz bir püreyi tercih edebilir yavaş yavaş pürenin kıvamını arttırabilirsiniz. 
  
Yoğurt 

  
Yoğurt ideal bir ilk besin olabilir. Sütün aksine yoğurdu 4/6 aydan itibaren bebeğinize rahatlıkla verebilirsiniz. Yoğurt sütten farklı olarak sindirim sorunu yaratmıyor. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Zamane yoğurtları nedense ekşimek bilmiyor (!). Gurme Bebek bebeğinize vereceğiniz yoğurdu evde mayalamanızı öneriyor. 
  
Meyve Püresi 
  
Vitamin deposu meyveleri ilk ek gıda olarak bebeğiniz afiyetle yiyebilir, ama her meyveyi değil.Birinci aşama meyvelerden başlamanız gerektiğini unutmayın. Bazı meyveleri belirli aylardan önce bebeğinize vermeniz uygun değildir. Üç gün bekleme kuralı kuşkusuz burada da geçerli. Püredeki meyve çeşidini arttırmak için acele etmeyin. 
 
Meyveler de sebzeler kadar hassastır. Besin değerini koruyabilmek için püre haline getirirken cam rende tercih edin ve püre haline geldikten sonra hiçbir zaman bekletmeyin. 

Malum meyveler tatlı. Bu nedenle bebeğiniz meyve püresine bayılabilir! Aslında bu da katı gıdaya iyi bir başlangıç demektir. Ama unutmayın, bebeğiniz bir Gurme Bebek! Sadece karnını doyurmuyor, ek gıdayla birlikte yepyeni bir lezzetler evrenine adım atıyor. İlk yediği yiyecek muz ya da şeftali olursa, daha sonra brokoliyi kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle daha az tatlı meyveler ya da sebzeyle başlamanız uzun vadede daha iyi olabilir. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu