Çatlakların nedeni kubbedeki basınç

Çatlakların nedeni kubbedeki basınç

  • 04 Ekim 2016 10:01


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı’nın Hazine bölümündeki çatlakların bugünlerde birden bire ortaya çıkmadığını, bir yıllık bir süreçte görünür hale geldiğini belirtti. Avcı, çatlakların nedeninin, betondan yapılan kubbenin duvarlara yaptığı basınç olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı'ndaki incelemelerinde, Hazine bölümündeki çatlakların bugünlerde birdenbire ortaya çıkmadığını, bir yıllık bir süreçte görünür hale geldiğini belirtti. Avcı, “Hazine bölümünün üzerindeki ahşap kubbenin sökülüp 1940'larda üzerine beton bir kubbe yapılması ve bunun duvarlara yaptığı basınç nedeniyle de o çatlakların bu duruma geldiğini bilim adamlarımız söylüyor” ifadelerini kullandı. Avcı, Adalet Kulesi önünde oluşan çukuru yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.


ÇATLAKLAR YENİ DEĞİL


Bakan Avcı, “Son günlerde Hazine bölümündeki restorasyonlarla ilgili birçok haber çıktı. Bu bölümdeki çatlaklar sanki yeni oluşmuş gibi bir algı oluştu. Bu çatlaklar yeni oluşmuş bir durum değil. Bu bizim Bakanlık ve Topkapı yönetimi olarak 10 Ekim 2015'ten beri üzerinde çalıştığımız bir durum. Önce olayın nedenleri üzerinde çalışma yapılıyor. Alttaki bölümlerin boşaltılması ve sıvaların kazınması aşamasında ise o çatlaklar görülüyor” dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile çalışmalar yapıldığını dile getiren Avcı, gerekli güçlendirmelerin yapılacağını söyledi.


GÜÇLENDİRİLECEK


Bugün gelinen aşamada üniversitenin de teklifi doğrultusunda, bir ay içerisinde güney taraf başta olmak üzere yerleştirilecek sismik ölçerlerle 26 sismik değerlendirme kuyusu açılacağını ifade eden Avcı, “O beton kubbe güvenlik tedbirleri alındıktan sonra oradan alınacak, kubbedeki beton temizlenecek, orijinal ahşap kubbe yerleştirilecek" dedi.

 

ÇUKURDA TEHLİKE YOK


Avcı, "Böylece duvarlar o baskıdan kurtulacak. Alınacak diğer tedbirlerle inşallah daha güvenli bir şekilde hizmetine devam edecek” ifadesini kullandı. Bakan Avcı, yine basında yer alan Adalet Kulesi önünde oluşan çukurla ilgili de şunları kaydetti: “O çukur biraz sansasyonel bir şeye dönüştürülmek istendi, ama değil. Bazı basın yayın organlarında 3 metre yazmış. Çapı 3 metre olabilir de derinlik 1 metre kadar. Ziyaretçilerimiz için tehlike arz edecek bir şey söz konusu değil. Yakındaki sarnıçla irtibatlı künklerin zamanla çürümesinden ve oluşan boşluğa su dolmasından kaynaklanan bir olay olduğunu düşünüyorlar.” 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu