Bu yıl giyilebilir teknoloji ilgi çekecek

Bu yıl giyilebilir teknoloji ilgi çekecek


Deloitte'un teknoloji, medya, telekomünikasyon sektörlerine ilişkin öngörülerine göre 2014 yılında ilgi çekmesi öngörülen giyilebilir cihazların satışlarında artış yaşanması bekleniyor.

Deloitte'un teknoloji, medya, telekomünikasyon sektörlerine ilişkin öngörülerine göre 2014 yılında ilgi çekmesi öngörülen giyilebilir cihazların satışlarında artış yaşanması bekleniyor. 

Deloitte, "Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) 2014 Öngörüleri" raporunu yayımladı. Raporda tablet, cep telefonu, televizyon ve giyilebilir cihazlara ilişkin dikkati çeken detaylara yer verildi.

Rapora göre, 2014'ün ilk çeyreğinde kullanımdaki mevcut tabletler içinde daha küçük ekranlı ve daha kompakt tabletler ilk defa pazar payına hakim olacak. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde kullanımda olan ekranı 8,5 inç ve daha küçük olan tabletlerin sayısı 165 milyona ulaşırken, aynı dönemde standart boyuttaki tabletlerin sayısı ise 160 milyon seviyesinde kalacak.

İnternete bağlı televizyonlar, bilgisayar, oyun konsolları, akıllı telefonlar ile telefon özelliği olan ve olmayan tabletlerin satışının 2014 yılında 750 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu satışın yaklaşık yarısı ise (375 milyar dolar) akıllı telefonlara ait olacak. 2014 yılına damga vurması öngörülen giyilebilir cihazların satışlarında da artış yaşanması bekleniyor. Buna göre, 10 milyon  akıllı gözlük (ortalama fiyatı 500 dolar), akıllı saat (ortalama fiyatı 200 dolar) ve akıllı bileklikten (ortalama fiyatı 140 dolar)  yaklaşık 3 milyar dolar satış geliri elde edilecek.

Kullanıcıların online olarak kayıt yaptırabildikleri ve dersleri bilgisayar üzerinden takip edebildikleri kitlesel açık online ders (massively open online course) sistemine yapılan ders kayıtları, 2012 rakamlarına oranla neredeyse yüzde 100 artacak. MOOC sisteminin 2020 yılında yaygın öğretim de dahil olmak üzere, alınan tüm eğitimlerin yüzde 10'unu oluşturması bekleniyor.

Bu yıl genellikle soru formları, fotoğrafların doktora ulaştırılması sürecinden oluşan e-vizitelerin, özellikle sinüzit, boğaz ağrısı, alerji, mesane enfeksiyonu ya da akne tedavileri gibi kesin belirtisi olan hastalıklarda yaygın olacağı öngörülüyor. 2012 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 400'lük bir büyümenin (toplam 100 milyon kez e-vizite) gerçekleşeceği bu e-viziteler sayesinde yaklaşık 5 milyar dolarlık tasarruf elde edileceği öngörülüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu