Karaciğer yağlanması neden olur? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir ?

Karaciğer yağlanması neden olur? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir ?


Tıpta “hepatosteatoz” olarak adlandırılan karaciğer yağlanması, karaciğerde yağ birikmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Başlangıç aşamasında çok belirti vermez. Sadece halsizlik hissiyle kendini belli eder. Halsizliğin de birçok nedeni olduğu için karaciğer yağlanmasını hemen fark etmek güçtür.

İlerleyen aşamalarda ağrılar oluşur. Karaciğer vücudumuzdaki en ağır organdır. Yağlanmaya başladığında daha da büyüyerek diğer organlara baskı yapmaya başlar ve ağrıya neden olur. Özellikle sağ kaburganın alt bölümünde ağrılar hissedilmeye ve sıklaşmaya başlar.

Daha ileri aşamalarında daha ciddi sağlık sorunları oluşmaya başlar. Hızlı kilo kayıpları, güç kaybı ve zihinsel sanrılar ortaya çıkmaya başlar.

Bu belirtilere ek olarak:

Ciltte meydana gelen kızarıklar ve kaşıntılar
Mide bulantıları
Hemoroit
Tenimizde ve nefesimizde oluşan kötü kokular
Gözlerdeki kızarıklıklar
Hafızanın giderek zayıflaması da karaciğer yağlanmasının belirtileri arasındadır.

Bu belirtilerin bir kısmını yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun.Karaciğer yağlanması belirtileri yazısında belirtiler ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilabilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için alınacak önlemler nelerdir?

Karaciğer yağlanması yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle yaşam tarzına dair alınacak önlemlerle bu rahatsızlığın önüne geçmek, en azından durumu hafifletmek mümkündür.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için yapacağınız en iyi şey düzenli olarak spor yapmaktır. Yaşam tarzınıza, yapmaktan hoşlandığınız bir spor dalını dâhil ettiğiniz takdirde bunun faydalarını çok kısa sürede görürsünüz.

Spor sayesinde kan dolaşımınız düzene girer, özellikle karın bölgesinde biriken yağlar azalma gösterir. Buna paralel olarak karaciğerde depolanan yağ miktarı da azalmaya başlar. Hiçbir şey yapamıyorsanız 45 dakikalık yürüyüşleri hayatınıza dâhil edin!

Karaciğerin birinci düşmanı alkoldür. Alkol, vücutta biriken toksinlerin karaciğerde depolanmasını tetikler. Uzun vadede zararlarını gösteren alkol karaciğerde ciddi boyutlarda hasar bırakır.

Siroz hastalığı, alkol tüketiminin fazlalığıyla yakından alakalıdır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması olanlar mutlaka alkolü hayatından çıkarmalıdır.

Düzenli kahve tüketimi karaciğerde yağ birikmesini azaltmaktadır. Bu nedenle günde bir fincan şekersiz tüketilen kahve, karaciğer yağlanmasını önlemek için iyi bir önlemdir.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için  en yaygın olarak bilinen yöntem maydanoz kürü

Yarım bağ maydanozu (ortalama 15-16 dal) saplarıyla beraber blender’dan geçirin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra maydanozların içine 2 yemek kaşığı limon suyu eklemeniz gerekiyor. Ancak bu noktada limonun taze sıkılmış olmasına dikkat edin. Limonu önceden sıkıp bekletmek tavsiye edilmez. Hazır limon sularını ise kesinlikle kullanmamalısınız.

Maydanoz ve limon suyunu iyice karışması için biraz daha karıştırın. 

Sabah uyandığınızda hiçbir şey yemeden aç karnına için, daha sonra en az 15 dakika kürün etkisini göstermesi için bir şey yemeden bekleyin. Kürün daha etkili olması için bu süre içinde 1 bardak su içebilirsiniz.

15 gün boyunca hiç ara vermeden küre bu şekilde devam etmelisiniz. 15 günün sonunda kürü 5 gün süreyle bırakıp 5 gün sonra aynı küre 15 gün daha devam edin.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu