Altan’ın FETÖ’deki 'abisi' Alaaddin Kaya çıktı.

Altan’ın FETÖ’deki 'abisi' Alaaddin Kaya çıktı.


Taraf’ın eski yayın yönetmeni tutuklu Ahmet Altan hakkında ifade veren bir tanık, FETÖ’nün üst düzey isimlerinden Alaaddin Kaya’nın, sık sık gazeteye gidip Altan’a yazı yazdırdığını anlattı.

Ahmet ve Mehmet Altan'ın tutuklandığı FETÖ soruşturması kapsamında savcılığa ifade veren bir tanık, FETÖ'nün önemli ismi Alaaddin Kaya'nın sık sık Taraf gazetesine gidip Ahmet Altan'a yazı yazdırdığını söyledi. "Darbeye teşebbüs" ve "terör örgütü üyeliği" suçlarından tutuklanan Ahmet Altan'la ilgili olarak İstanbul Savcılığı'na başvuran ve kimliği gizli tutulan tanık, ifadesinde, "Alaaddin Kaya Taraf'a sık sık giderdi. Mehmet Baransu ile görüşürdü. Bir şeyi yazdırmak istediği zaman Ahmet Altan ile görüşüp ona yazdırıyordu. Kaya, Baransu ile de görüştükten sonra gündemi etkileyen haberleri Mehmet Baransu'nun yaptığına şahit oldum" dedi.

GAZETEYE MADDİ DESTEK
Kaya'nın 2014'te, zor durumda kalan Taraf gazetesine yardım ettiğini de anlatan tanık, Kaya'nın 600 adet, gazete basımında kullanılan kalıbı Taraf'a bağışladığını anlattı. Ahmet Altan'ın tutuklandığı mahkeme kararında, Taraf gazetesinin, FETÖ mensuplarının silahlı kuvvetlerde etkin olması için yürütülen Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast, Poyrazköy gibi davaları yürüten yargıdaki FETÖ mensupları ile irtibatlı olarak kamuoyu oluşturmak amacıyla habercilik dışında yayınlar yaptığı vurgulanmıştı. Altan'ın Genel Yayın Yönetmeni olarak çıkan haberlerden sorumlu olduğu ifade edilen kararda, "Yapılan yayıncılık tarafsız ve objektif haber verme anlayışının dışında icra edildiğinden suçun niteliği gereği zaman aşımı sürelerinin uygulanamayacağı açıktır" denilmişti.

FETÖ'YE HİZMET
Kararda, Taraf gazetesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin itibarsızlaştırılması yönünde çok sayıda gazete manşetlerine yer verildiği belirtilerek, "Özellikle dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması sürecinde yapmış olduğu yayınlar nedeniyle hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Genelkurmay Başkanı hakkında kamuoyu oluşturulduğu değerlendirildiğinde, FETÖ'nün amaçları doğrultusunda yayın yapan gazete ve genel yayın yönetmeni şüphelinin FETÖ'nün gayesinde hizmet ettiği değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.
.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu