Çöpten Koç'un tarihi çıktı.

Çöpten Koç'un tarihi çıktı.

  • 02 Ekim 2016 12:45


İstanbul Etiler’deki bir çöp konteynerinden Koç Holding’in kurucusu olan duayen işadamı Vehbi Koç’un 1970’li yıllara ait fotoğrafları çıktı. Siyah beyaz çekilmiş fotoğraf diaları arasında TOFAŞ fabrikasının açılış töreninden, temel atma törenlerine kadar birçok fotoğraf yer alıyor.

Ramazan Kısır 24 yaşında, Urfalı bir ailenin yedi çocuğundan biri. Kısır, İstanbul Arnavutköy'de yaşıyor. Mahallesindeki kağıt toplayıcılardan aldığı eski saat, plak, pikap, radyo gibi işe yarar eşyaları toplayıp antika ve bit pazarlarında satıyor. Yaklaşık iki yıldır bu işe uğraşan Kısır'ın eline zaman zaman maddi değerinden çok manevi değeri olan objeler de geçiyor. Geçen hafta cuma günü kağıt toplayıcıların elinde siyah beyaz dia fotoğraflar gören Kısır, dikkatli bakınca fotoğraflardaki kişinin Koç Ailesi'nin büyüğü merhum Vehbi Koç olduğunu fark etti. Kağıt toplayıcılardan fotoğraf dialarını satın alan Kısır, bunları taratıp dijital ortama aktardı. Fotoğraflar arasında TOFAŞ'ın 1968 yılında kuruluş törenine ve 1971'de TOFAŞ Fabrikası'nın açılışına dair fotoğrafların yanı sıra, Vehbi Koç ve Rahmi Koç'un ofislerinde çekilmiş 21 adet fotoğraf bulunuyor. Bazı fotoğraflarda 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de yer alıyor..

 

BEDELSİZ VEREBİLİRİM


Fotoğrafları talep etmeleri halinde Koç Ailesi'ne herhangi bir karşılık beklemeden verebileceğini söyleyen Kısır, "Vehbi Koç büyük bir iş adamıydı. Ona ait fotoğrafların çöpe atılmış olması beni şaşırttı doğrusu. Muhtemelen yanlışlıkla atıldı. Kağıt toplayıcılar fotoğrafları Etiler'deki bir çöp konteynerinde bulmuş. Dialar zarf içindeydi. Bir gazete arşivinden çıkmış olabilir. Başka bir yerde olmayabilir düşüncesiyle ilk olarak fotoğrafları dijital ortama aktardım. Bir döneme ışık tutan tarihi önem taşıyan fotoğraflar" diye konuştu. Koç'un fotoğraflarını satmak istemediğini de söyleyen Kısır, "Kağıt toplayıcılardan aldığım objeleri genellikle antikacılara veriyorum ya da Feriköy'deki antika pazarında ve Çukurcuma'daki bit pazarında tezgah kurup satıyorum. Vehbi Koç'un fotoğraflarına bir antikacı 350 lira verdi. Ancak satmadım. Eğer Koç Ailesi talep ederse fotoğrafları onlara karşılık beklemeden vermeye hazırım" dedi. .

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu