Türkiye dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacak

Türkiye dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacak


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Türk sivil havacılığında yaşanan gelişmeler, ICAO Konsey Üyeliği ile taçlanacak." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konsey Üyeliği ile dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacağını söyledi.

Arslan, ICAO’nun 39. genel kurul çalışmalarına katılmak üzere Kanada'nın Montreal kentinde, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin kurucuları arasında bulunduğu ICAO’da en son 66 yıl önce yöneticilik yaptığını anlatan Arslan, "Türk sivil havacılığında yaşanan gelişmeler, ICAO Konsey Üyeliği ile taçlanacak. Konsey üyeliği ile Türkiye, artık dünya sivil havacılığında da söz sahibi olacak. Türkiye bu üyelikle, etrafımızdaki coğrafyanın ve her alanda söylediğimiz gibi mazlum milletlerin haklarının korunmasını savunacak" dedi.

ICAO’da bundan sonra daha aktif ve söz sahibi olacaklarını dile getiren Arslan, "Bu sadece bu dönem için değil, bundan sonraki dönemler için de giderek artan bir önemde devam edecek. Artık kabuğumuza sığmıyoruz. Biz kabuğumuzu kırarak dünyanın birçok farklı bölgesinde yeni işbirliği çalışmaları ile daha da büyüyeceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Arslan ICAO Genel Kurulu'nda konuştu
Öte yandan Bakan Arslan, Kanada'nın Montreal kentinde devam eden 39. ICAO Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, coğrafi konumu itibarıyla havayolu ağları yönünden Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesişim noktasında bulunduğunu ifade ederek "İstanbul’dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşılabilmektedir. Türkiye 78 milyon nüfusu, 10 bin doları aşan kişi başı gayrisafi milli hasılasıyla G20’nin önemli bir üyesidir. Diğer taraftan, tarihi geçmişi itibarıyla bir açık hava müzesi olan ülkemiz, aynı zamanda doğal güzellikleriyle dünyada en çok tercih edilen 6. ülke durumundadır." diye konuştu.

Arslan, Türkiye’nin ICAO’nun kurucu üyelerinden biri olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün, havacılık sektörümüzde kaydedilen dikkate değer büyüme ve geleceğe yönelik hedeflerimiz, ICAO’da daha etkin olmamızı, daha fazla katkı koymamızı gerektirmektedir. Türk sivil havacılığımız, ICAO, ECAC, EUROCONTROL, EASA, D-8 ve diğer bölgesel örgütler ile yakın ilişki içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkemiz Avrupa Birliği ile Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması’nın müzakere sürecinin başlatılması kararını almıştır. Türkiye, aynı zamanda ICAO içerisinde en fazla katkı veren 17 ülkeden biri konumundadır. Bu büyüklüğe erişmiş bir ülkenin ICAO’da daha fazla etkin olması bizim de önceliklerimiz arasındadır. Havacılığı son 13 yılda muazzam bir büyüme gösteren Türkiye’nin ICAO Konsey üyesi olmasının, Konsey çalışmalarına katkı sağlamasına imkân vereceğini düşünüyoruz. Havacılık alanında sergilediğimiz verimlilik ve geleceğe yönelik hedeflerimizin bu isteğimizi haklı kıldığını ve dostlarımızın da bu haklılığı teslim edeceğine inanıyoruz.’’

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Mehmet Topal'dan Suriyeli çocuklara halı saha
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Batı Halep'te savaş uçakları sivilleri vurdu

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu