Ayak şişmesinin 5 nedeni

Ayak şişmesinin 5 nedeni


Bazı günler ayakların davul gibi şişiyorsa, bu durumun nedenlerine bakmalı ve sorunu ortadan kaldırmak için önlem almak gerekir. İşte ayak şişmesine neden olabilecek 5 durum:

1- Tüm gün ayaktaydın

Eğer tüm gün dolanıp durduysan, ayakların elbette şişebilir. Ayakta durarak ya da yürüyerek uzun zaman geçirmek, ayaklarda şişkinliğe neden oluyor. Düzenli aralıklarla mola vermen ise ayaklarını rahatlatacaktır. Molalarda ayaklarını kaldır (mümkünse kalp seviyesine kaldır); böylece dolaşımın düzenlenecektir. Ayaklarındaki şişlik ise gece uykuya daldığında geçecektir.

2- Ayakkabıların çok sıkıyor

Yüksek topuklulara bayılıyor musun? Herhalde ayak sağlığın açısından çok da sağlıklı olmadıklarını da biliyorsundur. Ayakkabılarının ayaklarını bilekten sıkması ya da ayak parmaklarını sıkıştırması, sıvı akışını engeller ve buna bağlı olarak da ayaklarında şişme meydana gelir. Ayakkabı seçerken üç noktaya dikkat etmen gerek: Destekleme, yastıklama ve şok emilimi.

3- Biraz kilo aldın

Kilonda meydana gelen artış, ayaklarının taşıdığı ağırlığın artması nedeniyle şişkinliğe neden olabilir. Bu durum aynı zamanda hamilelik (özellikle de son ayları) için de geçerli. Hamilelik sırasında vücudun bebeğini besleyebilmek için sıvı ve kan konusunda %50’lik bir artışa gidiyor ve bu da ayak numarasının büyümesine neden olabiliyor. O yüzden, bu dönemde daha rahat ayakkabılar tercih etmen gerek.

4- Dolaşım problemin var demektir

Eğer sayılan hiçbir neden yoksa ve ayakların şişmeye devam ediyorsa, o halde varis ya da benzer dolaşım sorunları söz konusu olabilir. Doktorundan randevu alarak durumun aydınlatılmasını ve tedavi edilmesini sağlayabilirsin.

5- Enfeksiyon söz konusu olabilir

Ayaklarda meydana gelebilecek bakteri ya da mantar kaynaklı enfeksiyonlar inflamasyona yol açarak ayaklarda şişme meydana getirebilir. Doktoruna danışmalı ve enfeksiyonun giderilmesini sağlamalısın.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu