Sağlığınızı topuklulara feda etmeyin !

Sağlığınızı topuklulara feda etmeyin !


Hanımların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Uzmanlar uzun süre topuklu ayakkabı giyen kadınların erken yaşta kamburlaşma ,halluks valgus gibi birçok rahatsızlığa maruz kalabilecekleri konusunda uyarıyor.

Topuk kemiği iltihabı

İster çok yüksek topuklu olsun, isterse orta topuklu olsun, bu tarz ayakkabıların bağlarda ağrıya yol açması kaçınılmazdır. Topuklu ayakkabı giyince oluşan baskı su toplanmasına, iltihaba, şişliğe ve hatta aşil tendonda ağrıya bile yol açabilir. Tabanlık, topuk pedleri ağrının azalmasına yardım edebilir. 

Doğal olmayan ayak pozisyonu

Yüksek topuklu ayakkabılar nedeniyle parmak uçlarında yürüdüğünüz için ayak parmaklarınızın kökü üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Bu kritik eklemde, uzun metatarsal kemikler nohut şeklindeki sesamoid (El ya da ayağın bazı eklemlerinin yanında ya da bazı tendonların kabartısında yerleşmiş küçük kemik) kemiklerle ve ayak parmağı kemikleriyle karşılaşır. Çok fazla baskı bu kemiklerin ya da etrafındaki sinirlerin iltihaplanmasına yol açabilir. Hatta ayak kemiği üzerindeki kronik stres ince kırıklara bile yol açabilir. 

Bilek burkulmaları

Tüm yüksek topuklu ayakkabılar bilek burkulması riskini artırır. En yaygın problem yanal burkulmalardır. Bu bilek bağını normal uzunluğun ötesinde gerer. Ciddi burkulmalar bağın yırtılmasına neden olabilir. Burkulmuş bir bilek hareketsiz hale getirilmeli ve uygun şekilde iyileşmesi için fizik tedavi gerekebilir. Ciddi burkulma ya da bilek kırığı osteoartrit oluşumu riskini artırır. 

İnce topuklu ayakkabı (Stiletto): Tüm yüksek topuklu ayakkabılar çeşitli problemlere yol açmasına rağmen, Stiletto olarak bilinen ultra ince topuklar özellikle risklidir. Bu ayakkabılar bileğinizi burkulmasına yol açabilir. 

Dolgu topuk

Dolgu topuk daha fazla yüzey alanına sahiptir ve ağırlığınızı daha eşit şekilde dağıtır. İnce topuklu ayakkabılarla karşılaştırıldığında ayaklarınızın daha sabit durmasını ve daha rahat olmanızı sağlar. Kalın yüksek topuklu ayakkabılar yine de ayak parmaklarınızdaki baskıyı artırmasına rağmen, yalpalanmanızı azaltıp burkulma, düşme riskini de azaltır. 

Topuk dikeni

Plantar fasya olarak bilinen (ayak tabanı kaslarının üstünü örten zar) doku bandı ayağın altında yer alır. Yürüdüğünüz zaman topuğu çeker ve uygun ayak kemeriyle iyi bir şekilde çalışır. Yeterli kemer desteği olmayan ayakkabılarla ya da çıplak ayakla yürümek bu zarın aşırı gerilmesine, yırtılmasına ve iltihaplanmasına yol açabilir. Bu yaygın durum topuk ağrısına yol açar. 
 

 


 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu