"Buradan kaçanlar Türkiye aleyhine çalışıyor"

"Buradan kaçanlar Türkiye aleyhine çalışıyor"


Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Moody's kararının etkisi sınırlı oldu çünkü Türkiye'nin temelleri sağlam" dedi. Şimşek ayrıca ülkeden kaçanların Türkiye aleyhine çalıştıklarının altını çizdi.

TÜRKİYE DİĞERLERİNE GÖRE DAHA SAĞLAM

Yakın dönemde kredi notu düşürülen Rusya ve Brezilya var. Kredi notları düştükten sonra Rusya ve Brezilya piyasalarının tepkisi Türkiye'ye göre çok daha ağırdı. Kredi notu düşüşünün Brezilya ve Rusya'ya etkisi Türkiye'ye göre çok daha derin oldu. Türkiye piyasalarına kredi notu düşüşünün yansımalarının sınırlı olması şunu gösteriyor, Türkiye'nin temelleri diğer gelişmekte olan ülkelere oranla daha sağlam.

YATIRIMCILAR SADECE MOODY'S'E BAKMAZ

Piyasalar 3 büyük değerlendirme kurumundan 2'sine bakar. Notun düşmesi dünyanın sonu değil, Çünkü yatırımcılar sadece Moodys'e, S&P'ye, Fitch'e bakmazlar. Türkiye'nin gerçekliği algısından daha önemli.

NOT ALTINDAKİ ÜLKELERE YATIRIM YAPARLAR

Gelişen ülke fonları yatırım yapılabilir not altındaki ülkelere yatırım yaparlar. Türkiye'nin gerçekliği algısından daha güçlü. Yatırımcılar kredi derecelendirme kuruluşlarına göre çok daha hızlı hareket ederler hem de geriden takip etmezler. 6 ay sonrasına odaklanırlar.

YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYEYİ HAK EDİYORUZ

Türkiye'nin kamu maliyesindeki güçlü duruş yatırım yapılabilir seviyeyi hak ediyor. Son yıllarda Türkiye'nin algısında maalesef bir bozulma var. Türkiye'nin gerçekliği algısından daha güçlü. Türkiye'nin reformlara kesinlikle ihtiyacı var. Algı farklılığı gerçeğe dayanmıyor ama her şeye rağmen algı önemlidir.

BURADAN KAÇANLAR TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞIYOR

Türkiye'de iktidarı ele geçirmeye çalışan bir yapıdan bahsediyorsunuz, bir örgütten, bir terör örgütünden bahsediyorsunuz. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul ediyor. Buradan kaçanlar Türkiye aleyhine çalışıyorlar. Türkiye'de hukuk devleti kalmadı diyorlar. Buradan devşirdiği paralarla, Türkiye alehine çalışmalar yapıyorlar. Türkiye kolay bir zamandan geçmiyor.

BU NOKTAYA MOODY'S VE S&P İLE GELMEDİK

Bir taraftan Suriye meselesi, bölücü terör örgütü, bir taraftan FETÖ bir taraftan küresel oyuncular. Sordunuz neden OHAL uzatılması kararı verildi. İşte anlaşılması kolay. Türkiye Moody's ya da S&P ya da başkasıyla bu noktaya gelmedi. Siyasi istikrar var, milletimizin hayır duası var.

YOLUMUZA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye yoluna güçlü bir şekilde devam e

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu